Parkinson hastalarında dürtü kontrol bozuklukları ve kullanılan dopaminerjik ilaçlarla ilişkisi
Impulse control disorders in Parkinson's disease and releation between impulse control disorders and dopaminergic theraphy
- Tez No: 336619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ KÜSBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Parkinson Hastalarında Dürtü Kontrol Bozuklukları Ve Kullanılan Dopaminerjik İlaçlarla İlişkisiÖZETDr. Sevgi GÖKBu çalışmada parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluklarının hastalıkla ve kullanılan ilaçlarla ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Hareket Hastalıkları Polikliniğine 1 Ocak-30 Ağustos 2010 tarihleri arasında başvuran 100 parkinson hastası dahil edildi. Hastalara dürtü kontrol bozukluğu ile ilgili sorular soruldu. Parkinson plus sendromları, ilaca bağlı parkinsonizm ve vasküler parkinsonizm çalışma dışında tutuldu.Hiperfaji, hiperseksüalite, patolojik kumar ve OKB DA ve Ldopayı birlikte kullanan hastalarda en yüksek saptandı. Patolojik alışveriş ve alkol- madde kullanımına hiçbir hastada rastlanmadı. Çalışmamızın sonuçları literatürle uyumluydu.Sonuç olarak, DA ve Ldopa yı birlikte kullanan Parkinson hastalarında bu ilaçları tek başına kullanan hastalara göre DKB daha yüksek oranda saptandı.
Özet (Çeviri)
Impulse Control Dısorders in Parkınson?s Disease and releation between Impulse Control Dısorders and Dopaminergic TheraphySummaryDr. Sevgi GÖKIn this study we evaluated relation of impulse control disorders with Parkinson? s disease (PD) and medication. One hundred PD patients who admitted to Movement disorders outpatient clinic between 1 January ? 30 June 2010 were enrolled to the study. A questionnary form including questions for impulse control disorders were applied to the patients. Patients with Parkinson plus disorders, medication related parkinsonism and vascular parkinsonism were excluded from the study.Compulsive eating disorder, pathological gambling, hypersexuality, and obsessive compulsive disorders were found higher in patiens using DA and L Dopa together.We did not detect pathological buying and compulsive alcohol abuse and substransce dependence in our patients. Our results were similar with the literature.In conclusion, impulse control disorders was found higher in patients using Da and L dopa together than patients using DA or L dopa alone.