Aort cerrahisinde iskemi reperfüzyona bağlı gelişen böbrek hasarında resveratrol'ün etkisi
Effect of the resveratrol at kidney injury due to ischemia reperfusion during aortic surgery
- Tez No: 336618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET UĞUR KOÇOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aort cerrahisinde iskemi reperfüzyona bağlı gelişen multipl organ hasarı günümüzde halen önemli bir sorun olarak devam etmektedir. İskemik süreç lokal olarak kas ve damarlarda hasara neden olmakta, dolaşımın yeniden sağlanması sonrası ortaya çıkan reperfüzyon evresi ise lokal ve sistemik hasara neden olmaktadır. Sistemik etkiler başlıca kalp, akciğer, beyin, GİS ve böbrekte görülmektedir. Aort cerrahisi sonrası oluşan böbrek hasarı ciddi bir mortalite ve morbidite oluşturmaktadır. Resveratrol, antioksidan, anti-enflamatuvar, anti-apoptotik etkileri olduğu bilinen polifenolik bir bileşiktir. Bu çalışmada, rat infrarenal abdominal aortasında oklüzyon ve reperfüzyon sonrası, böbreklerde oluşan İ/R hasarına resveratrol'ün etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmada Winstar albino rat kullanıldı, denekler 4 guruba ayrıldı, her gurupta 8 adet denek vardı. Guruplar; Gurup 1: sham grubu, gurup 2: İ/R gurubu; infrarenal abdominal aortaya klempaj uygulanarak gerçekleştirilen iskemi ve reperfüzyon gurubu, gurup 3: Düşük doz resveratrol (40 mg/gün) + İ/R gurubu, gurup 4: Yüksek doz resveratrol (60 mg/gün) + İ/R gurubu olarak planlandı. Biyokimyasal parametreler olarak kan da Cystatin-C, BUN, üre, kreatinin, MDA, TNF- ?, SOD, GSHpx, böbrek dokusunda MDA, TNF- ?, SOD, GSHpx ölçüldü. Böbrek histopatolojik olarak incelendi. Değerlendirmeler sonunda plazma Cystatin-C, BUN, üre, kreatinin, MDA değerleri kontrol gurubuna göre İ/R gurubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek, resveratrol guruplarında İ/R gurubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Kan TNF- ? değerlerinde guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yok, böbrek dokusunda ise İ/R gurubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde artmıştı. SOD, GSHpx aktiviteleri kan ve doku örneklerinde İ/R gurubunda kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşmüş, resveratrol guruplarında İ/R gurubuna göre artmış bulundu. Histopatolojik olarak yapılan incelemelerde istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe rastlanmadı.Sonuç olarak infrarenal aortik seviyeden uygulanan klempaj sonrası altekstremitelerin iskemi reperfüzyonuna bağlı gelişen uzak organ olan böbrek hasarına resveratrol'ün etkinliğini araştırmayı planladığımız deneysel çalışmamızda özellikle biyokimyasal parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde olumlu etkilerinin olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Multiple organ damage due to ischemic reperfusion in aortic surgery has still been an important problem. Ischemic process locally causes damages on muscles and vessel, on the other hand reperfusion phase occuring after maintaining the circulation again causes local and systemic damages. The systemic effects are seen primarily at heart, lungs, brain, GIS, and kidneys. The renal damage seen after aortic surgery generates serious mortality and morbidity. Resveratrol, is a poliphenolic compound having known antioxidant, antiinflammatory, antiapoptotic properties. In this study, we aimed to study the effects of resveratrol on I/R damage on kidneys occured after occlusion and reperfusion of infrarenal abdominal aorta of rats.In this study Winstar albino rats were used, the subjects were divided into 4 groups and in each group there were 8 subjects. The groups were planned as; group 1: sham group, group 2: Control group; ischemia and reperfusion occuring as a result of clemping infrarenal abdominal aorta, group 3: Low dose resveratrol (40 mg/day) + I/R group, group 4: High dose resveratrol (60 mg/day) + I/R group. Biochemical parameters such as Cystatin-C, BUN, urea, creatinin, MDA, TNF- ?, SOD, GSHpx, MDA in kidney tissue, TNF- ?, SOD, GSHpx were measured in blood. Kidney was examined histopathologically. As a result plazma Cystatin-C, BUN, urea, creatinin, MDA values of I/R group were statistically significantly higher than control group, and values of resveratrol were statistically significantly lower than I/R groups. There was no statistically significant difference at blood TNF- ? values between groups, on the other hand in renal tissue these values were significantly increased in I/R group. SOD, GSHpx activities on blood and tissue samples of I/R group were statistically significantly decreased compared to control group, they were increased in resveratrol groups compared to I/R groups. No significant differences were observed between groups in histopathological examinations.In conclusion; in our experimental study that we had planned to examine the beneficial effects of resveratrol on renal ischemia and reperfusion injury caused by aortic clemping; we observed statistically significant favourable results especially on biochemical parameters. But we think that larger experimental studies forming injury due to aortic clemping at histopathological level, will provide much more benefits in the assesment of the effects of resveratrol on renal I/R injury.