Hemodiyaliz hastalarında üremik toksinler ile apoptozisin ilişkisi
Relations of uremic toxins with apoptosis in hemodialysis patients
  1. Tez No: 336620
  2. Yazar: ZEYNEP HÜNKERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, KBY'de üremik toksinlerin (üre, kreatinin, ürik asit, kalsiyum, fosfor) ve hemodiyaliz tedavi süresinin apoptozis üzerine etkisini, sitokeratinlerin apoptosiz sırasında kaspazlar tarafından yıkılması ile oluşan M30 biyobelirtecinin plazma konsantrasyonunu ölçerek araştırmaktır.Çalışmaya hemodiyaliz tedavisi alan yaşları ortalama 55 ± 14 olan 34 kadın ve 36 erkek toplam 70 hemodiyaliz hastası ve yaşları ortalama 45 ± 4 olan 11 kadın 9 erkek toplam 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hemodiyaliz hastaları tedavi sürelerine göre gruplandırıldı; 1.grup; kontrol grubu, 2.grup; 6 ay-3 yıl, 3.grup; 4-8 yıl, 4.grup; 8-10 yıl süreyle hemodiyaliz tedavisi görenler.Hemodiyaliz öncesi alınan kanlardan M30 düzeyi ELISA yöntemi ile üre, kreatinin, ürik asit, fosfor ve kalsiyum düzeyleri spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü.Plazma M30 düzeyleri hemodiyaliz hasta gruplarında (2.grup; 189 ± 71,7 U/L, 3.grup; 182 ± 65,2 U/L, 4.grup; 288 ± 255,7 U/L) kontrol grubuna (122 ± 20,9 U/L) göre anlamlı oranda yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the impact of both the uremic toxins (urea, creatinine, uric acid, calcium, phosphorus) and the hemodialysis treatment duration onto apoptosis process by measuring the level of M30 biomarkers which are generated by the caspase?s cleave of cytokeratins during this apoptosis process.Seventy volunteer patients that were composed of 34 female and 36 male patients who had undergone hemodialysis treatment with a mean age 55+14 and twenty healthy volunteers that were composed of 11 female and 9 male with a mean age 45 + 4 were included to this study. Hemodialysis patients were grouped on the basis of their treatment duration; 1st group was taken as a control group, 2nd group was selected between the ranges of 6 months-3 years; 3rd group was between the ranges of 4-8 years; 4th group was between the ranges 8-10 years of hemodialysis treatment.Whilst M30 levels were measured via ELISA methods, urea, creatinine, uric acid, phosphorus and calcium were obtained via spectrophotometric methods in blood samples which were taken prior to hemodialysis treatment.As a result, M30 levels of plasma (2nd group: 189 ± 71,7 U/L, 3rd group; 182 ± 65,2 U/L, 4th group; 288 ± 255,7 U/L ) were found significantly higher in hemodialysis patient groups when compared to the control group.