Obez hastalarda klasik yaşam tarzı değişiklikleri ile aerobik egzersiz programının metabolik parametreler ve FGF 21 düzeyi üzerine etkileri
The effect of classical life style changes and aerobic exercise program on metabolic parameters and FGF 21 levels in obese patients
  1. Tez No: 336635
  2. Yazar: MERYEM ÜMİT KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
FGF 21 glukoz ve lipid metabolizmasıyla ilişkili yeni bir adipokindir. İnsanlarda diyabetik bireylerde, obezlerde veya insülin direnci olanlarda yüksek olduğu bildirilmektedir. Ancak bu hastalıkların etyopatogenezindeki rolü, diyet ve egzersiz ve diyetin FGF 21 düzeyleri ile ilişkisi bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı; nondiyabetik obez bireylerde FGF 21 in metabolik ve antropometrik parametrelerle ilişkisini araştırmak, diyet ve programlı aerobik egzersizin FGF 21 düzeyi üzerine etkilerini araştırmaktır.Çalışmaya sekonder obezite nedenleri dışlanmış olan, nondiyabetik 184 obez (VKİ ? 30 kg/ m²) birey alındı. Tüm olgularda rutin biyokimyasal tetkikler ve serum FGF 21 düzeyleri çalışıldı. Antropometrik ölçümler kaydedildi, EKG leri çekildi. Tüm hastalara diyet ve programlı aerobik egzersiz (tolere edebildikleri % 50 veya % 75 kalp hızında) önerildi. Kabul etmeyenlere diyet ve haftada 5 gün bir saat tempolu yürüyüş önerildi. 3 aylık prospektif izlemi tamamlayabilen 85 olguda programdan sonra biyokimyasal tetkikler, serum FGF 21 düzeyi ve EKG kontrolü yapıldı. Antropometrik ölçümler tekrarlandı. Olguların 61 inin kilo verdiği gözlendi.Bazal FGF 21 düzeyi ile VKİ, bel çevresi, açlık kan şekeri, trigliserid, insülin, HOMA IR ve vücut yağ oranı arasında pozitif korelasyon saptandı. FGF 21 düzeyleri kilo kaybı ile değişmedi. Kilo kaybı sonrası elde edilen antropometrik ve metabolik değişiklikler ile FGF 21 düzeyi ve FGF 21 düzeyindeki değişim arasında korelasyon saptanmadı.Sonuç olarak çalışmamız; obezitede VKİ, bel çevresi ve vücut yağ oranı arttıkça FGF 21 düzeyinin de arttığını göstermiştir. Lipid düzeylerinden yalnızca serum TG düzeyi ile FGF 21 düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. İnsülin direncindeki artış, FGF 21 düzeyindeki artış ile yakın ilişkili görünmektedir. Programlı aerobik egzersizin veya ılımlı kilo kaybının ise FGF 21 üzerinde bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Ancak FGF 21 ile obezite ve insülin direnci arasındaki ilişkinin bir neden-sonuç ilişkisi mi olduğu yoksa bir direnç mekanizmasının mı var olduğunun tespiti için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
FGF 21 is a novel adipokine which suggested to be an important metabolic regulator of glucose and lipid metabolism. Serum FGF 21 levels in overweight /obese subjects were significantly higher than lean individuals. It is also associated with insülin resistance and diabetes mellitus. However its role in the pathogenesis of these diseases remains to be defined. The aim of our study was to measure FGF 21 level in patients with obesity and the relationship between obesity and various cardiometabolic parameters in humans. We examined FGF 21 serum levels in obese individuals without diabetes or secondary caues and changes in FGF 21 levels in response to dietary manipulation and exercise.A hundred eighty four non diabetic obese individuals with BMI ? 30kg/m² were included in the study. Antropometric and biochemical evaluation were carried out and 12 derivation EKG was obtained. Dietary intervention and programmed exercise for three months (with %50 or % 75 of maxium heart rate) was recommended to all participants. Individuals who did not accept to participate in programmed exercise group was adviced an hour of walking for 5 days in a week. Eighty five of participants completed the prospective put of the study. Antropometric, biochemical measurements, serum FGF 21 levels and EKG was repeated in those individuals. We obtained moderate weight loss in sixty one subjects who participated in the study.Baseline FGF levels were positively correlated with BMI, waist circumference, fasting plasma, glucose, trigliseride, plasma insulin, HOMA IR, and adiposity. However FGF 21 levels were not changed by the weight loss. The antropometric and metabolic changes induced by weight reduction did not correlate with baseline FGF 21 levels or changes in the FGF 21 levels.As a result of our study; we found that FGF 21 level was positively correlated with BMI, waist circumference, adiposity and plasma trigliseride levels. In our study its shown that FGF 21 levels were not modified by a moderate weight reduction which was obtained by programmed exercise or dietary intervention. But the mechanism of the relationship between FGF 21 levels and obesity, insulin resistance and adiposity remained unclear. More detailed studies will be required to further anlayse that relation and whether high FGF 21 level is reason or is a result of insulin resistance and related disorders.