Obez ve obez olmayan polikistik over sendromlu hastalarda endotel disfonksiyonu ile insülin direnci arasındaki ilişki
The relation between endothelial dysfunction and insulin resistance in obes and non obes patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 336634
  2. Yazar: MEHTAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Visfatin, obezite, insülin direnci ve inflamasyonda rol oynayan yeni bir adipositokindir. Önceki çalışmalarda polikistik over sendromlu (PKOS) olgularda vücut kitle indeksinin serum visfatin düzeyleri ile ilişkili olduğuna dair çelişkili sonuçlar vardır. Bu çalışma ile hem obez hem de obez olmayan PKOS olgularında endotel disfonksiyonu ile serum visfatin düzeyleri ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma 13'ü obez, 45'i obez olmayan 58 PKOS hastası ile yaş uyumlu 13 obez ve 45 obez olmayan sağlıklı gönüllü ile yapılmıştır. Bütün olguların menstrüasyonunun 2-5. günlerinde alınan serum örneklerinden, açlık kan şekeri, açlık insülin, FSH, LH, estradiol, prolaktin, TSH, total testosteron, 17 OH progesteron, serbest testosteron, DHEAS, lipid profili, biyokimyasal değerleri ile serum visfatin, ADMA ve CRP düzeylerinin ölçümleri yapıldı.Bulgular: Hem obez hem de obez olmayan PKOS'lu olgularda serum visfatin düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek bulunduğu ve obezitenin visfatin düzeyleri ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. Ancak obez PKOS'lu hastalarda insülin direncinin, obez olmayan PKOS'lu hastalara göre anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Serum ADMA düzeylerinin kontrol grubuna göre PKOS'da değişmediği ve hiçbir antropometrik ve metabolik parametre ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. Serum visfatin düzeylerinin ise HDL kolesterol ile pozitif, trigliserid düzeyleri ile negatif yönde ilişki gösterdiği bulunmuştur. Yine serum visfatin düzeyi ile HOMA arasında ilişki saptanmamışken, visfatin seviyesinin glukoz/insülin oranı ile negatif ilişkili olduğu tespit edilmiştir.Sonuç: PKOS'lu hastalarda obez olsun ya da olmasın endotel disfonksiyonu ile insülin direnci ve serum visfatin değerleri arasında ilişki bulunamamıştır. PKOS'lu hastalarda serum visfatin yüksekliğinin insülin direncinin bir nedeni mi, yoksa kompansatuvar bir mekanizma mı olduğu ve PKOS'lu olgularda öneminin ortaya konması için daha geniş örneklemde ve direkt ölçüm metodlarının kullanıldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Visfatin is a new adipocytokine, which has a role in obesity, insulin resistance and inflammation. It is controversial in previous studies that body mass index may be related with serum visfatin levels in polycystic ovary syndrome (PCOS). This study was performed to investigate the relation between endothelial dysfunction and serum visfatin levels and insulin resistance among both obese and nonobese patients with PCOS.Material and Method: The study was perfomed on 58 patients with PCOS, of whom 13 were obese and 45 were non-obese, and age matched 13 obese and 39 non-obese healthy volunteer women. Fasting blood glucose, fasting insulin, FSH, LH, estradiol, prolactin, TSH, total testosteron, 17 OH progesteron, free testosteron, DHEAS, lipid profile, biochemical parameters, serum visfatin, ADMA and CRP levels were measured in the blood samples of all subjects between the second and the fifth days of the menstrual cycle.Results: Serum visfatin levels were found to be higher in both obese and nonobese PCOS patients than the healthy volunteers and not related with obesity. But, in obese PCOS patients insulin resistance was higher than nonobese PCOS patients. Serum ADMA level didn?t differ among PCOS patients compared to control group and wasn?t related with any antropometric and metabolic parameter. Serum visfatin level was positively correlated with serum HDL cholesterol, but negatively correlated with serum TG levels. Besidez, although there wasn?t any relation between serum visfatin level and HOMA, there was a negative correlation between visfatin level glucose/insulin ratio.Conclusion: In patients diagnosed as PCOS, either obese or non-obese, endothelial dysfunction found to be not related with insulin resistance and serum visfatin levels. Further studies, performed in larger populations using direct measurement methods, are needed in order to show that high visfatin levels may