Kronik böbrek yetmezliğinde endotel disfonksiyonu ve fibroblast growth faktör 21 ile ilişkisi
Endothelial dysfunction in cronic kidney failure and its relation with fibroblast growth factor 21
- Tez No: 336636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda endotel disfonksiyonuna yol açan nedenler halen tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışma ile KBY olan hastalarda endotel disfonksiyonu göstergesi olan serum ADMA düzeyi ile yeni bir adipokin olan FGF 21 ve KBY hastalarında kalp damar hastalığının mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmiş olan diğer biyokimyasal parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmaya 6 aydır bilinen KBY'si olan ve GFH'ı 60ml/dk'nın altında olan 41 olgu, 6 aydır hemodiyaliz programında olan 43 olgu ve bilinen hastalığı olmayan 40 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Tüm olguların kan basıncı, antropometrik ölçümleri alındı. Serum biyokimyasal tetkikleri, PTH, ADMA ve FGF 21 düzeyi çalışıldı.FGF 21 düzeylerinin KBY olgularında kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu, hemodiyaliz seansının FGF 21 düzeylerini arttırdığı izlendi. Serum FGF 21 düzeyi ile kronik böbrek yetmezliği süresi, vücut yağ oranı, serum ADMA düzeyi, kreatinin, CRP, kalsiyum fosfor çarpımı ve PTH arasında pozitif yönde korelasyon varken; VKI, vücut su oranı, albumin, kreatinin klirensi ve hemoglobin arasında negatif korelasyon izlendi.Bulgularımız, FGF 21 düzeylerindeki artış ile ADMA ve diğer kalp damar hastalığı risk faktörleri olan anemi, hipoalbuminemi, yüksek CRP düzeyleri, yüksek kan basıncı düzeyleri arasında yakın ilişki olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışmayla ilk defa FGF 21'in kronik böbrek hastalarında endotel disfonksiyon göstergesi olan ADMA ile ilişkisi ortaya konmuştur. Ancak tüm olgular yerine yalnızca KBY hastaları değerlendirmeye alındığında diğer kalp damar hastalığı risk faktörleri olan anemi, serum albumin değeri, CRP ve kan basıncı ile ilişki bulunamamıştır. Bunun sebebinin büyük ihtimalle çalışmamızın küçük gruplarda yapılmış olması olduğu kanaatindeyiz. FGF 21 üzerinde yapılacak olan daha geniş çaplı çalışmaların kalp damar hastalığı, anemi ve malnütrisyon tedavisine ışık tutacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The reasons leading to endothelial dysfunction in patients with cronic kidney disease (CKD) haven't been explained satisfactorily yet. Through this study, the relation of the serum ADMA level , an indicator of endotel dysfunctıon in patients with CKD, with FGF21, which is a new adipokinine, and other biochemical parameter which are related to cardiovasculer mortality are investigated.Fourty one cases, having CKD for the last 6 months and having GFR below 60 ml /min. Fourty three cases, hemodialysis treatment for the last 6 months, and 40 health volunteers were included to the study. Blood pressure of all subjects was examined and antropometric evoluotionwas performed. Serum biochemical tests, PTH, ADMA and FGF21 levels were studied.FGF 21 levels were found to be high in CRD cases in comparison with the control group, and FGF 21 levels were increased after HD seansion. While there was a positive correlation between the serum FGF 21 levels and duration of CKD, body-fat ratio, serum ADMA level, creatinine, CRP, calcium phosphorus product and PTH, a negative correlation was observed with the BMI, body water ratio, albumin, creatinine clearance and hemoglobine.These results suggested that there was a close relation between, serum FGF 21 level and ADMA, and other cardiovasculer risk factors such as anemia hypoalbuminemia, high CRP levels and elevated blood pressure. With this study the relationship between FGF 21 and ADMA, an indicator of endothelial dysfunction in CKD patients was determined for the first time.However, when CRF patients rather than all cases are evaluated, no relation is found with the other cardiovascular risk factors like anemia, serum albumine level, CRP and blood pressure. We thought that it was because the study has been carried out in small group. We believe that a larger scale study which will be done on FGF 21 will put a light on cardiovascular disease , anemia and malnutrition remedies.