Obstruktif uyku apne sendromunda erektil disfonksiyon sıklığı
The prevalence of erectil dysfunction in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 353861
  2. Yazar: ŞERİF KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Obstriktif Uyku Apne Sendromu (OUAS); Diyabet, Hipertansiyon, Metabolik Sendrom gibi birçok komorbid durumla ilişkilidir. Uykuda solunum bozukluğu ve sonuçları hakkında bilgiler giderek artmaktadır. Bu çalışmada OUAS'ta erektil disfonksiyon sıklığı araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma 2013 yılının ilk altı aylık diliminde Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uyku Ünitesinde PSG ile OUAS tanısı alan 26 hasta grubu ve Epwort uykululuk skalası ve klinik değerlendirme neticesinde OUAS teşhis edilmeyen 28 kontrol grubuna Ereksiyon işlevi Uluslararası Soru Formu (IIEF) uygulanarak erektil disfonksiyon (ED) sıklığı araştırıldı. Her iki grup SPSS for Windows 11,5 istatiksel paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is associated with many co-morbid conditions such as diabetes, hypertension, and metabolic syndrome. Knowledge regarding the sleep disordered breathing and its outcomes are gradually increasing. By this way, this study aimed to investigate the prevalence of erectile dysfunction (ED) in patients with OSAS. Materials and Methods: Twenty six OSAS patients diagnosed with polysomnography and 28 healthy individuals admitted to Harran University Chest Diseases Outpatient Clinic in the first 6 months of 2013 year were included to the study. Erectile dysfunction was evaluated using the International Index for Erectile Function (IIEF) questionnaire. Chi-Square test was used for comparisons.