Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2010-2011 yılları arasında uygulanan spinal anestezi uygulamalarının retrospektif değerlendirilmesi
Afyon University School of Medicine Hospital between the years 2010-2011 Retrospective evaluation of the applications of spinal anesthesia
  1. Tez No: 336646
  2. Yazar: HAKAN ERYEĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ELA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Amacımız spinal anestezi uyguladığımız hastaların retrospektif taranmasıyla elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda, komplikasyonlarla ilişkili nedenleri ortaya koymak akabinde mümkün olan en az komplikasyon ve en iyi anestezi kalitesini yakalayabilmek adına yön verebilecek sonuçlara ulaşabilmektir.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 2010 ocak ile 2011 ocak tarihleri arasında, spinal anestezi uygulanarak opere edilmiş ASA I,II,III grubuna giren 16 ile 91 yaşları arasında 247 si bayan 365 i erkek olan toplam 612 hasta retrospektif olarak incelendi. Uygulama sırasında 22,25,26 gauge spinal iğneler ve bupivakain ve levobupivakain kullanıldı.Tüm olgulara standart monitörizasyon uygulanarak sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, nabız, periferik O2 satürasyonu 120.dk'ya kadar belli aralıklarla kaydedilmiştir. Hastalara ait veriler hasta dosyalarından anestezi gözlem formlarından ve kendilerinden toplandı. Spinal anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonları ve buna olumlu, olumsuz etkisi olabilecek faktörleri değerlendirmek için tüm veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 17,0 paket programına yüklendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim is in line with our findings of spinal anesthesia in patients who underwent scanning were retrospectively associated with complications following reasons put forward as possible on behalf of fewer complications and give direction to achieve the best results is to reach the quality of anesthesiaMaterials and Methods: Our study in Afyon Kocatepe University Medical School between January 2010 and January 2011, had surgery in spinal anesthesia, ASA I, II, III, which is a group between the ages of 16 and 91, 365 male and 247 female percent of the total, 612 patients were evaluated retrospectively. During the application 22, 25,26 gauge spinal needle, bupivacaine and levobupivacaine was used. Standart monitorization was performed to all patients and sistolic, diastolic and mean arteryal pressure; heart rate, peripheral oxygen saturation were recorded by deterimined intervals. The data of the patients were collected from patients file, from forms of anesthesia monitoring and from their. Complications related to spinal anesthesia, and the positive and negative factors that may influence SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 17.0 program to evaluate all the data is loaded. The data were as assessed with T-test, Chi-Square, spearman?s correlation tests.Results: Complications was not associated with the use of fentanyl, sex, height, weight, age, ASA, local anesthetics, and surgical clinics. All patients, systolic and diastolic blood pressure and heart rate showed a significant reduction in rates after application. Found no significant correlation between needle diameter, 35-45 age group, anal fissure surgery,ankle surgery and the complications.