Klinik örneklerden izole edilen pseudomonas aerugınosa suşlarının antimikrobiyal ajanlara direnci
Antibiotic resistance of pseudomonas aeruginosa strains ısolated from clinical specimens
  1. Tez No: 301353
  2. Yazar: DAVUT ÇUFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HAKKI ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
P. aeruginosa hastane infeksiyonuna neden olan önemli bir etkendir ve çoklu direnç gösteren izolat sıklığı giderek artmaktadır. Çalışmamızın amacı, klinik örneklerden izole edilen P.aeruginosa suşlarının çeşitli antibiyotiklere direncinin belirlenmesidir.Yapmış olduğumuz çalışmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastenesinde çeşitli servislerden gelen örneklerden Ocak 2010 ve Eylül 2011 tarihleri arasında izole edilen P. aeruginosa suşlarının çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılık durumları incelenmiştir. Bakterilerin izolasyonu için konvansiyonel biyokimyasal test prosedürleri kullanılmıştır. Tüm izolatların antimikrobiyal direnç durumları CLSI önerilerine uygun olarak Mueller-Hinton besiyerinde disk difüzyon yöntemiyle ve VITEK 2 Compact ile değerlendirilmiştir.Toplam 218 P. aeruginosa suşu idrar, balgam, trakeal aspirat, kateter, yara yeri ve diğer örneklerden izole edilmiştir. İncelenen suşların duyarlılık oranları aşağıdaki gibidir; Amikasin %85,8, Gentamisin %86,2, Siprofloksasin %74,8, Levofloksasin %59,6, Meropenem %61, İmipenem %61,9, Seftriakson %3,2, Sefotaksim %3,2, Seftazidim %5, Trimetroprim/Sulfametoksazol %4,6, Sefoprerazon/Sulbactam %9,2, Piperasilin/Tazobaktam %8,7, Amoksisilin/Klavulanat %4,6, Sefepim %44 ve Tetrasiklin %4,1.Bu duyarlılık oranlarının, önceki yıllara göre gösterdiği değişim, en uygun tedaviyi planlamak ve dirençli suşların seleksiyonunu önlemek için antibiyotik duyarlılık testlerinin sonuçları mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret etmektedir.Anahtar Kelimeler : P. aeruginosa, antibiyotik direnci.
Özet (Çeviri)
P. aeruginosa is an important nosocomial pathogen and the prevalence of multiple resistant isolates has been increasing. The aim of this study was to determine the antibiotic resistance of P. aeruginosa strains isolated from clinical specimens.In this study, the susceptibility rates of P. aeruginosa strains to various antibiotics isolated from specimens from various wards of Afyon Kocatepe Univercity Medicine School Hospital, between January 2010 and September 2011, was examined. For the isolation of bacteria, conventional biochemical procedures were applied. Antimicrobial susceptibility tests of all isolates have been performed by disk diffusion method in Mueller-Hinton agar and VITEK 2 Compact, according to recommendations of Clinical Laboratory Standards Institute.A total of 218 P. aeruginosa were isolated from urine, sputum, wound, blood catheter, tracheal aspiration and from other samples. The susceptibility rates of these strains were as follows; 86,2% to Amikacin, 85,8% to Gentamicin, 74,8% to Ciprofloxacin, 59,6% to Levofloxacin, 61% to Meropenem, 61,9% to Imipenem, 3,2% to Ceftriaxone, 3,2% to Cefotaxime, 5% to Ceftazidime, 4,6% Trimethoprim/sulfamethoxazole, 8,7% Piperacillin/tazobactam, 4,6% Amoxicillin/Clavulanate, 44% to Cefepime, 9,2% Sefoprerazon / Sulbactam and 4,1 % tetracycline.In accordance to this chaning antibiotic susceptibility data to determine according to time schedule, indicated that antibiotic susceptibility results were considered for selecting optimal antibiotic therapy and prevent the selection of resistance isolates.