Fototerapi uygulanan ratların testislerinde meydana gelen histopatolojik değişikliklerin ve uygulanan E vitamininin bu değişiklikler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Histopathological changes in testes of rats exposed to phototherapy and effects of vitamin E administration on these changes
- Tez No: 336653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BASKIN EMBLETON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞYenidoğan döneminde indirekt hiperbilirubinemi çok sık görülür. Tedavisinde en sık kullanılan yöntem fototerapidir. Çok yaygın bir şekilde kullanılan fototerapinin bilinen birçok yan etkisi mevcuttur. Ancak fototerapinin testisler üzerine olan yan etkileri ile ilgili az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda koruyucu olarak kullanılmış olan bir madde yoktur.Bu çalışmanın amacı fototerapinin rat testislerinde oluşturduğu histopatolojik değişiklikleri saptamak ve önemli antioksidanlardan olan E vitamininin bu değişiklikler üzerine etkisini değerlendirmektir.GEREÇ VE YÖNTEMLERÇalışmaya 15 Wistar albino gebe ratla başlandı. Gebe ratlar doğurduktan sonra gruplar oluşturuldu. Gruplar kontrol grubu (n:28), fototerapi grubu (n:23) ve E vitamini + fototerapi grubu (n:34) olarak belirlendi. Deney doğumdan 12 saat sonra gerçekleştirildi. Önce fototerapi grubuna 72 saat sürekli fototerapi uygulandı. E vitamini grubuna ise önce 30 mg/kg dozunda intramusküler E vitamini ve ardından 72 saat sürekli fototerapi uygulandı. İkinci ayın sonunda cinsiyetler belirlendi. Her gruptan 10 erkek rat 24 haftalık oluncaya kadar takip edildi. 24. haftada tüm ratların sol testisleri alındı.Alınan testislerden histopatolojik olarak hematoksilen- eozin ile boyama ile seminifer tübül çapları ve Johnsen skorlaması ile de spermatogenezis istatistiki olarak değerlendirildi. Ayrıca TUNEL yöntemi ile apoptozis semikantitatif olarak değerlendirildi.BULGULARÇalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde seminifer tübül çaplarında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Spermatogenezis sonuçlarında ise fototerapi grubunda spermatogeneziste, kontrol ve E vitamini grubuna göre anlamlı bir azalma olduğu tespit edildi (p0.05). Apoptozis verilerine göre fototerapi grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında apoptozisin belirgin arttığı tespit edildi. Bununla birlikte E vitamini grubunda, kontrol ve fototerapi grubuna göre apoptozisin azaldığı gözlemlendi.SONUÇFototerapinin, rat testislerinde spermatogenezisi azalttığı ve apoptozisi ise arttırdığı gösterildi. Kullanılan E vitamininin ise fototerapinin rat testisinde oluşturduğu olumsuz etkilere karşı koruyucu özelliği olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONIndirect hyperbilirubinemia is present very often in the neonatal period. Phototherapy is the most common method for treatment. Although it is widely used it has many side effects. However, there are only a few studies associated with the side effects of phototherapy on the testes. In these studies, no protective substance was used to protect the testes.The aim of this study was to determine the histopathological changes in rat testes after and exposure to phototherapy and evaluate the effects of Vitamin E on testes which is one of the important antioxidants.MATERIAL AND METHODSThe study was started with providing fifteen pregnant Wistar albino rats. After birth, rats were separated into three groups. The groups were determined as control (n:28), phototherapy (n = 23) and vitamin E + phototherapy (n:34). Experimental study was performed 12 hours after the birth. Phototherapy was applied to phototherapy group and Vitamin E + phototherapy group for 72 continuous hours. IM Vitamin E (30 mg/kg) was injected to Vitamin E + phototherapy group just before the application of phototherapy. At the end of the second month, genders were separated. Then, 10 male rats per each group were observed until all rats reached the age of 24 weeks. At the age of 24 weeks, all the rats were operated on and the left testicles were removed. Specimens were evaluated histopathologically with hematoxylene-eosine staining, seminiferous tubule diameters ,Johnsen spermatogenesis scoring and apoptosis detected with TUNEL method. Statistical analysis of seminiferous tubule diameters and spermatogenesis scores were performed but semi-quantitative evaluation was done for apopitosis.RESULTSThere was no statistically significant difference in seminiferous tubule diameters between groups (p > 0.05). There was statistically significant decrease in spermatogenesis at the phototherapy group compared to other groups (p< 0.05). Also, there was no statistically significant difference in spermatogenesis between control and vitamin E groups (p> 0.05). According to results of apoptosis, apoptosis significantly increased at the group of phototherapy when compared with group of control. However, apoptosis significantly decreased at the group of group of vitamin E when compared with other groups.CONCLUSIONIn conclusion, it was shown that in rat testes exposed to phototherapy spermatogenesis was decreased and apoptosis was increased. Vitamin E was protective against the adverse effects of phototherapy on testes.