50 gram glukoz tarama testi yüksekliği olup 100 gram glukoz tanı testi normal olan gebelerin postpartum ve perinatal sonuçları
Postpartum and perinatal outcomes of pregnants with abnormal 50 g glucose challenge test followed by a normal 100 g oral glucose tolerance test
  1. Tez No: 336654
  2. Yazar: EVREN YEŞİLDAĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENGÜL N. KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Gestasyonel diyabet ilk kez gebelik sırasında başlamış veya saptanmış olan çeşitli derecelerdeki karbonhidrat intoleransıdır. Gebeliklerin % 2-3'ünde diyabet görülür. Gestasyonel diyabetin fetal ve maternal sağlığa etkileri oldukça iyi bilinmektedir. Ancak glukoz değerleri normal gebeler ile gestasyonel diyabetik gebeler arasında olan borderline gestasyonel diyabetiklerin maternal ve fetal durumu iyi bilinmemektedir. Biz bu çalışmamızda 50 gr glukoz taraması pozitif olup 100 gr tanı testi normal olan olguların postpartum ve perinatal sonuçlarını araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu; 50 gr glukoz tarama testi yüksekliği olup 100 gr tanı testi normal olan 70 gebeden , kontrol grubu ise 50 gr glukoz tarama testi normal olan 122 gebeden oluşturuldu. Çalışmaya çoğul gebeliği, pregestasyonel diyabeti ve fetal konjenital anomalileri olan gebeler alınmadı. 50 gr glukoz tarama testinde eşik değer ? 140 mg /dl alındı. 100 gr tanı testinde ise Carpenter ve Coustan tanı kriterleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Gestational diabetes mellitus (GDM) is defined as any degree of carbohydrate intolerance with onset or first recognition during pregnancy. 2-3% of all pregnancies are complicated by diabetes. Although the risks associated with GDM are well recognised, the impact on maternal and infant health outcomes is less clear for borderline gestational diabetes mellitus (BGDM) which is characterised by values of glucose tolerance intermediate between normal and gestational diabetes. In our study , we aimed to investigate postpartum and perinatal outcomes of pregnants with abnormal 50 g glucose challenge test (GCT) followed by a normal 100 g oral glucose tolerance test (OGTT).Study Design: The study group was created with 70 pregnant women who have abnormal 50 g GCT followed by a normal 100 g OGTT. The control group was created with 122 pregnant women who have normal 50 g GCT. Multiple gestations, anomalous fetuses and patients with pregestational diabetes were excluded from the study. The cutoff value for 50 g GCT was taken ?140 mg/dl and Carpenter and Coustan criterias were used for 100 g OGTT.