Açık açılı glokom olgularında selektif lazer trabeküloplasti etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of selective laser trabeculoplasty in the treatment of open angle glaucoma
- Tez No: 336652
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI SAMET ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Selektif Lazer Trabeküloplastinin (SLT) glokom tedavisindeki etkinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom biriminde Şubat 2009 ile Nisan 2010 tarihleri arasında, açık açılı glokom tanısıyla takip edilen 29 hastanın 49 gözü dahil edildi.SLT tedavisi yapılırken 270º'lik trabeküler ağa, ortalama 0.84±0.09 mJ lazer enerjisi ile toplamda ortalama 104.6±21.2 adet lazer spotu uygulandı. Tedavi esnasında kullanılan total enerji ise ortalama 87.90±17.80 mJ idi.SLT yapılan hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. saat, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. aydaki kontrollerinde GİB'ları ölçüldü. Tedavi öncesi ortalama GİB'ları ile diğer kontrollerdeki ortalama GİB'ları karşılaştırıldı. GİB'ları tedavi öncesi ortalama 20.12±3.85 mmHg iken 1. saat, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda sırasıyla ortalama 21.88±5.02 mmHg, 17.02±3.81 mmHg, 16.59±3.21 mmHg, 16.80±3.11 mmHg, 16.53±2.23 mmHg olarak bulundu. Tedavi öncesi GİB ile tedavi sonrası 1. saat GİB arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.264). Tedavi öncesi GİB ile tedavi sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
In our study the efficacy and safety of Selective laser trabeculoplasty (SLT) in the treatment of glaucoma is evaluated.Between February 2009 and April 2010, 49 eyes of 29 patients with a diagnosis of open angle glaucoma at the Afyon Kocatepe University School of medicine, department of ophtalmology glaucoma unit were ıncluded.While the treatment of SLT to 270º trabecular meshwork, with an average of 0.84±0.09 mJ energy totally average of 104.6±21.2 laser spot applied. Total energy used during the treatment was 87.90±17.80 mJ averagely.In SLT patients, IOP was measured pre-treatment, post-treatment 1st hour, 1st week, 1st. month, 3rd month and 6th month. The average IOP before the treatment was compared with the other average IOP of controls. The average IOP was 20.12±3.85 mmHg pre-treatment and average IOP at the post-treatment 1st hour, 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month was found respectively 21.88±5.02 mmHg, 17.02±3.81 mmHg, 16.59±3.21 mmHg, 16.80±3.11 mmHg, 16.53±2.23 mmHg. The difference between the IOP pre-treatment and IOP post-treatment 1st hour was not statistically significant (p=0.264).