İnternet bağımlılığı tanısı konan hastalarda bağlanma ve aile işlevleri
Attachment and family functioning in patients diagnosed with internet addiction
- Tez No: 336658
- Danışmanlar: DR. OYA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İnternet hayatın birçok alanında etkin bir şekilde kullanılmaktadır ancak bazı kullanıcılar aşırı ve kontrolsüz kullanımları nedeniyle sorunlar yaşamaktadırlar. Aile ilişkilerindeki bozulmalar, internetin aşırı olmayan kullanımında bile görülmektedir. Aile ilişkilerindeki bozulma, internet bağımlılığının ölçütlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada internet bağımlılarında bağlanma biçimlerinin ve aile işlevlerinin belirlenmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi İnternet Bağımlılığı Polikliniği?ne başvuran, katılım konusunda onam veren, Young (1998)?ın internet bağımlılığı için önerdiği ölçütleri karşılayan ve klinik görüşme sonucu internet bağımlılığı tanısı konulmuş, dahil edilme ölçütlerine uygun ardışık 30 erkek hasta ve sosyodemografik özellikleri benzer 30 erkek kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Her iki gruba araştırmacılar tarafından hazırlanmış bir sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Internet is used effectively in many areas of life but some users experience problems because of uncontrolled and over-use of internet. Disruptions in family relationships are seen even in ordinary use. Disruptions in family relationships are evaluated as one of the diagnostic criteria of internet addiction. Knowledge on attachment styles and family functionality in internet addiction is limited. In this study we aimed to investigate attachment styles and family functioning in patients with internet addiction.Method: The study sample included 30 male patients who admitted Bakırköy Mental Health and Research Hospital internet addiction outpatient clinic consecutively and are diagnosed with internet addiction in clinical interviews according to internet addiction criteria of Young (1998) and sociodemographic properties matched 30 healthy male control subjects are included in the study.