Şizofreni ve bipolar bozukluk birinci derecede yakınlarının yaşam kalitesi açısından kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparison of life qualities among relatives of schizophrenia and bipolar disease patients' with the control group
  1. Tez No: 336659
  2. Yazar: ANIL KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN, UZMAN HİKMET DADALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Şizofreni ve Bipolar Bozukluk Yakınlarının Yaşam KalitesiAçısından Kontrol Grubuyla KaşılaştırılmasıDr. Anıl Kırmızıİletişim Adresi: [email protected]ç: Bu çalışmada sosyodemografik açıdan birbirine eşitlenmiş şizofreni hastalarının birinci derece yakınları, bipolar bozukluk hastalarının birinci derece yakınları ve kontrol grubunun yaşam kaliteleri Dünya Sağlık Örgütü'nün Yaşam Kalitesi Ölçeği'yle karşılaştırılmıştır. Buradaki amaç söz konusu ölçeğin hangi parametrelerinde hasta yakınlarının daha fazla sıkıntı duyduklarını bularak bu konuda yapılacak iyileştirmelere ışık tutmaktır.Yöntem: Araştırmaya Temmuz 2012-Kasım 2012 tarihleri arasında Bakırköy Prof Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel psikiyatri polikliniklerine başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni ve bipolar bozukluk tanıları konan hastaların 50'şer tane birinci derece yakını ve bu grupla sosyodemografik açıdan eşdeğer 50 adet kontrol grubuna ait kişi dahil edilmiştir. Tüm hasta yakınları ve kontrol grubundaki kişiler çalışmayla ilgili bilgilendirilmiş ve yazılı onayları alınmıştır. Çalışmaya katılan tüm kişilerle bir kez görüşülerek Sosyodemografik Veri Formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kişilere uygulanmıştır.Bulgular: Şizofreni ve bipolar bozukluk hasta yakınlarının yaşam kalitesi skorları ölçeğin içerdiği tüm alt gruplarda kontrol grubuna göre azalmış olarak bulundu. Bu azalmanın şizofren yakınları grubunda ruhsal alan, bağımsızlık düzeyi, sosyal ilişkiler, çevre ve sosyal baskı bölümlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (pK
Özet (Çeviri)
AIM: In this practice, life qualities of sociodemographicly equalized first degree relatives of schizophrenia and bipolar disease patients compared with the control group according to Quality Of Life Scale of World?s Health Organization. Aim of this practice is to find in which parameters of this scale relatives of patients suffer more and to guide the future developments on this subject.METHOD: Research is done with fifty relatives of each group of patients diagnosed as having bipolar disease and schizophrenia according to DSM-IV-TR criteria who are admitted to Bakırköy Prof Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psychiatry Clinics in between July 2012 and October 2012 and fifty person as control group who are sociodemographically equal to patients? relatives. All of the patients? relatives and the control group were informed and their written consents were taken Sociodemographic Data Form and WHO Quality Of Life Scale were applied to all subjects.FINDINGS: Life quality scores of all schizophrenia and bipolar disease patient?s are found to be decreased in all parameters of scale. It is found that,in schizophrenia patients? relatives decrement in spiritual field, degree of independency , social and environmental pressure compared to control group are more meaningful statistically In the group of bipolar disease patients? relatives it is found that they have worse scores in social and environmental pressure parameter than the control group. In all parameters highest scores are belong to the control group than the relatives of bipolar disease patients than the relatives of the schizophrenia patients.CONCLUSION: Relatives of schizophrenia patients or bipolar disorder patients bear psychological, physical, economical, environmental and social burdens that comes with having a patient in the family in addition to the possible soft clinical signs of these diseases in themselves due to the hereditary nature of these diseases. These lead to impaired socialization and social functionality, and decrease the quality of life of these people. Especially schizophrenia threatens the quality of life of the patient?s relatives more significantly owing to the fact that it is more inclined to turn chronic. Dealing with problems of the patient?s relatives more extensively, and psycho-education and rehabilitation services may be effective in schizophrenia and bipolar disorder.KEY WORDS: Schizophrenia, Bipolar Disease, Life Qualities Of The RelativesContact Address: [email protected]