Hemodiyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda fonksiyonel barsak hastalığı prevalansı
- Tez No: 336677
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda son dönem kronik böbrek yetmezliği olup hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda FBH ve alt gruplarının prevalansını, cinsiyete göre dağılımını, hasta ve kontrol grupları arasındaki farklılıkları, biyokimyasal parametreler, diyaliz etkinliği ve diyaliz süresi açısından FBH olan ve olmayan gruplar arasındaki olası farklılıkları araştırdık. Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Polikliniğinde takipli hemodiyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetmezliği tanılı 80 hasta ve Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran ve sağlıklı gönüllü kriterlerine uyan 80 olgu alındı. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubunda fonksiyonel barsak hastalığını saptamak amacıyla Roma II kriterleri kullanıldı. Hasta grubunun 46 (%57,5)?sını erkek, 34 (%42,5)?ünü kadın oluşturmaktaydı. Hasta grubunun yaş ortalaması 62,13 (±12,92) (min: 23, max: 90) idi. Kontrol grubunun 43 (%53,8)?ünü erkek, 37 (%46,3)?sini kadın oluşturmaktaydı. Grubun yaş ortalaması 60,45 (±9,85) (min: 29, max:85)?di. Hasta grubunun 22 (%27,5)?sinde, kontrol grubunun ise 10 (%12,5)?unda FBH saptandı. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,01). IBS, hasta grubunun %7,5?inde, kontrol grubunun %2,5?inde saptandı (p=0,14). Fonksiyonel şişkinlik hastaların %3,8?inde, kontrol grubunun %8,8?inde saptandı (p=0,19). Fonksiyonel konstipasyon hasta grubunun %16,3?ünde, kontrol grubunun %1,3?ünde saptandı (p=0,001). Hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha çok fonksiyonel konstipasyon saptanmıştır. FBH istatistiksel olarak anlamlı oranda kadınlarda daha sık izlenmekte idi (p=0,004). Hasta grupta FBH görülmesi ile medeni hal, yaşadığı yer ve eğitim durumu, sigara-alkol, diyabet veya hipertansiyon varlığı arasında ilişki saptanmazken, ev hanımlarında anlamlı olarak daha sık FBH saptandı. Fosfor değeri FBH saptanan olgularda anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,03). PTH, albümin, kalsiyum, hemoglobin düzeyleri ile FBH arasında ilişki saptanmadı. FBH görülmesinde Kt/V oranının etkisi incelendiğinde; FBH saptanan grubun ortalama Kt/V değeri 1,61 ± 0,30 iken saptanmayan olgularda 1,50 ± 0,31 (p=0,18)?di. Çalışmamızda kontrol grubuna göre kronik böbrek yetmezlikli olgularda daha sık oranda fonksiyonal barsak hastalığı saptanmıştır. Kronik böbrek yetmezlikli olgularda en sık saptanan fonksiyonel barsak hastalığı fonksiyonel konstipasyon olmuştur. Fonksiyonel barsak hastalığı gelişmesinde etkili olabilecek faktörler incelendiğinde, FBH saptanan olguların anlamlı oranda daha sık kadın ve ev hanımı oldukları saptanmıştır. FBH saptananlarda fosfor düzeyi daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the prevalence FBH and FBH subgrups in patients with end-stage chronic renal failure receiving hemodialysis. Cases with FBH, gender distribution, the differences between the patient and control groups, biochemical parameters, we investigated the differences in terms of the duration of dialysis and dialysis efficiency. In our study, Celal Bayar University Hospital Nephrology Clinic follow-up of 80 patients diagnosed with end stage renal disease receiving hemodialysis and 80 healthy volunteers who were referred to the General Internal Medicine, were included. Patients and healthy volunteers, the Rome II criteria were used to determine the functional bowel disease. There were 46 (57,5%) men and 34 (42,5%) women in the patient group. Patients' mean age was 62.13 (± 12.92) (min: 23, max: 90). There were 43 (53,8%) men and 37 (46,3%) women in the control group. Control group?s mean age 60.45 (± 9.85) (min: 29, max: 85). In the patients group 22 (27.5%) cases, in the control group 10 (12.5%) cases had functional bowel disease. This difference between the two groups was statistically significant (p = 0,01). In the patients group 7.5% cases, in the control group 2.5% cases had irritable bowel disease(p=0,14). In the patients group 3,8% cases, in the control group 8,8% cases had functional bloating (p=0,19). In the patients group 16,3% cases, in the control group 1,3% cases had functional constipation (p=0,001). Functional constipation were statistically significantly higher in the patient group. FBH was monitored statistically significantly more frequent in women (p = 0.004). There was no relationship between the detection of the presence of marital status, place of residence, and education level, smoking and alcohol, diabetes or hypertension with functional bowel disease. FBH was significantly more frequent in housewives. Phosphorus values were significantly higher in patients with FBH (p = 0,03). There was no relationship between PTH, albumin, calcium and hemoglobin levels with the presence of functional bowel disease. FBH determined group, the mean Kt / V value was 1.61 ± 0.30; patient without FBH, the mean Kt / V value was 1,50 ± 0,31 (p=0,18). In our study, patients with chronic renal failure versus the control group was more prevalent functional bowel disease. In patients with chronic renal failure, the most common functional bowel disease has been functional constipation. Analysis of the factors that may contribute to the development of functional bowel disease, FBH detected cases were found to be significantly more common in women and housewives. Phosphorus levels are higher in cases with FBH.