Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında tiroid disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Thyroid dysfunction evaluation in hemodialysis and peritoneal dialysis patients
- Tez No: 655158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ SOYPAÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastalarda fonksiyonel ve morfolojik tiroid bozuklukları genel popülasyona göre daha yaygındır. SDBY hastalarında gelişen tiroid disfonksiyonunun, metabolik ve inflamatuar parametreleri etkilediği, kardiyovasküler mortalitede artışa yol açtığı bilinmektedir. Ancak SDBY hastalarının tiroid fonksiyon takibine ve tiroid disfonksiyonlarını önlemeye yönelik net bir uzlaşı yoktur. Çalışmamızın amacı; hemodiyaliz (HD) ve periton diyalizi (PD) tedavisi alan hastalarda inflamatuar ve metabolik parametrelerle birlikte tiroid disfonksiyonu, guatr ve nodüler tiroid hastalığı görülme prevalansını belirlemektir. Materyal ve metod: Çalışmamızda 2010-2020 yılları arasında Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı'na başvuran HD ve PD uygulanan hastalar ile İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran normal böbrek fonksiyonları olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 150 HD hastası, 70 PD hastası ile normal böbrek fonksiyonları olan, tiroid ultrasonografisi (USG) yapılmış 114 kontrol grubu dahil edildi.Tüm hastaların; açlık kan glukozu, lipid profilleri, albumin, serum C-reaktif protein (CRP), serbest triiyodotironin (sT3), serbest tiroksin (sT4), tiroid uyarıcı hormon (TSH), vücut kitle indeksi (VKİ) düzeyleri ve tiroid USG sonuçları retrospektif olarak kaydedildi. Ek olarak SDBY hastalarının SDBY etyolojileri, diyaliz süreleri, parathormon (PTH), kan üre azotu (BUN), kreatinin (Kr), serum kalsiyum (Ca), serum fosfor (P) düzeyleri kaydedildi. Bulgular: 220 SDBY hastası ile 114 kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). SDBY hastalarının yaş ortalaması 56.8±14.6 idi. 220 hastanın %49.5'i kadındı. SDBY grubunda ortalama VKİ kontrol grubundan daha düşüktü (sırasıyla,24.9±4.3 karşı 27.3±4.4, p0.05). 220 SDBY hastasının 71'inin tiroid USG'si vardı. SDBY grubunda guatr sıklığı anlamlı olarak yüksekti (%40.8'e karşı %14.9, p0.05). HD grubunda ortalama sT3 düzeyi anlamlı olarak düşük saptandı (p=0.004). Gruplar arasında guatr ve tiroid nodülü görülme sıklığı benzerdi (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda SDBY hastalarında, tiroid fonksiyon testlerindeki değişikliklerin (yüksek TSH, düşük sT3 ve sT4 ) yanısıra, nodüler tiroid hastalığı ve guatr sıklığında artış olduğunu tespit ettik. HD ve PD grubu arasında, HD grubunda sT3 düzeyinin düşük olması dışında, diğer tiroid hastalıkları açısından anlamlı farklılık yoktu. Ayrıca SDBY hastaları ile kontrol grubu arasında inflamatuvar ve metabolik parametreler arasında farklılıklar mevcuttu.Bu nedenle tüm SDBY hastaları, periyodik olarak metabolik parametreleri ile birlikte tiroid fonksiyon testleri ve morfolojik tiroid bozuklukları açısından USG ile değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients with end-stage renal disease (ESRD) have more functional and morphological thyroid disorders than the general population. Thyroid dysfunction developed in ESRD patients is known to affect the metabolic and inflammatory parameters and causes an increase in cardiovascular mortality. Nevertheless, there is not any accepted consensus of thyroid function monitoring and how to prevent any thyroid dysfunctions in ESRD patients. The primary aim of the present study is to determine the prevalence of thyroid dysfunction, goiter, and nodular thyroid disease in patients receiving hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) treatments by taking inflammatory and metabolic parameters into consideration. Materials and Methods: The present study is a retrospective study consisting of patients admitted to the Nephrology Department of Katip Çelebi Atatürk Training and Research Hospital between 2010- 2020 and received HD and PD treatments, and other patients with normal kidney functions admitted to the Department of Internal Medicine. The study was conducted with 150 HD, 70 PD receiving patients and a control group of 114 thyroid ultrasonography (USG) received patients with normal kidney functions. Fasting blood glucose, lipid profiles, albumin, serum C-reactive protein (CRP), free triiodothyronine (fT3), free thyroxine (fT4), thyroid-stimulating hormone (TSH), body mass index (BMI) levels, and thyroid USG results of all participants were recorded retrospectively. Additionally, ESRD etiologies, dialysis times, parathormone (PTH), blood urea nitrogen (BUN), creatinine (Kr), serum calcium (Ca), serum phosphorus (P) levels of all ESRD patients were recorded. Results: There was not a significant difference with respect to age and gender between the 220 ESRD patients and the control group of 114 (p> 0.05). The mean age of ESRD patients was 56.8±14.6 and %49.5 of the 220 patients were females. The mean BMI value of the ESRD group was lower than the control group (24.9±4.3 against 27.3±4.4, respectively, p0.05). The mean fT3 level in the HD group was significantly lower (p=0.004). Goiter and thyroid nodule frequency were similar in both groups (p>0.05). Conclusion: In the study, we found an increase in the frequency of nodular thyroid disease and goiter in ESRD patients, as well as the changes in thyroid function tests (high TSH, low fT3, and low fT4). There was no significant difference in terms of thyroid diseases except lower fT3 level in the HD group between the HD and PD groups. Further, inflammatory and metabolic parameters were different in ESRD and control groups. It is known that the inflammatory parameters and thyroid disfunction are associated in ESRD patients. Thyroid function disorders in ESRD patients cause an increase in cardiovascular mortality. For this reason, all ESRD patients should be periodically examined with metabolic parameters, thyroid function tests and USG for morphologic thyroid disorders.