Hemodiyaliz ve periton diyaliz alan hastaların yaşam kalitesi, fiziksel performans, fiziksel aktivite, günlük yaşam aktivitesi, depresyon düzeyi ve ağrı düzeyi karşılaştırılması
Comparison of the quality of life, physical performance, physical activity, daily life activity, depression level and pain level of patients on hemodialysis and peritoneal dialysis
- Tez No: 503047
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda hemodiyaliz ve periton diyalizi olmak üzere başlıca iki diyaliz tedavisi uygulanmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği hastalarında yaşam kalitesi, fiziksel performans, fiziksel aktivite, günlük yaşam aktiviteleri, depresyon ve ağrı düzeylerinde değişimler görüldüğü önceki çalışmalarda belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, farklı diyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda yaşam kalitesi, fiziksel performans, fiziksel aktivite, günlük yaşam aktiviteleri, depresyon ve ağrı düzeylerini karşılaştırmaktı. Bu çalışmaya T.C. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, kronik böbrek yetmezliği tanısı konulmuş, hemodiyaliz ile takip edilen 30 ve periton diyaliz ile takip edilen 30 olgu olmak üzere toplamda 60 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya 18 yaşından büyük, en az 1 yıldır hemodiyaliz ya da periton diyalizi tedavisi gören hastalar dahil edildi. Çalışmada materyal olarak hastaların demografik özelliklerini sorgulayan sosyo-demogrofik soru formu, yaşam kalitesini değerlendirmek için Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Formu-36, fiziksel performansı değerlendirmek için Kısa Fiziksel Performans Bataryası, fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, günlük yaşam aktiviteleri değerlendirmesi için Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve Yardımcı Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, depresyon düzeyini saptamak için Beck Depresyon Ölçeği, ağrı düzeyini saptamak için ise Kısa Ağrı Envanteri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In end-stage renal disease patients, there are two main dialysis treatments are applied: hemodialysis and peritoneal dialysis. Previous studies have shown changes in quality of life, physical performance, physical activity, activities of daily living, depression and pain levels in patients with chronic renal failure. The aim of this study was to compare the quality of life, physical performance, physical activity, daily living activities, depression and pain levels in end-stage renal patients receiving different dialysis treatments. Chronic Kidney Disease patients who applied to T.R. Trakya University Health Research and Application Center Nephrology Polyclinic were participated in this study. A total of 60 volunteers, 30 of whom were followed up with hemodialysis and 30 of whom were followed up by peritoneal dialysis were included. Patients were at least 18 years old and had at least one year of hemodialysis or peritoneal dialysis treatment. In the study, after questioning the socio-demographic characteristics; patients were evaluated using Kidney Disease Quality of Life Form-36 to assess quality of life, Short Physical Performance Battery for physical performance, International Physical Activity Questionnaire Short Form to determine the level of physical activity, Katz Index of Independence in Activities of Daily Living and Instrumental Activities of Daily Living to assess daily activities, Beck Depression Inventory to assess depression level, Brief Pain Inventory to determine the level of pain.