Obez bireylerde düşük ve yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz programının etkilerin karşılaştırılması
Compare the effects of the low and high intensity aerobic exercise program in obese individuals
  1. Tez No: 336690
  2. Yazar: AYLİN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çağımızın en önemli hastalıklarından olan obezitede temel tedavi yöntemleri egzersiz ve diyettir. Biz bu çalışmamızda obez bireylerde yüksek ve düşük yoğunluk olmak üzere iki farklı düzeyde yapılan aerobik egzersizin; vücut komposizyonuna, metabolik ve kardiyovasküler risk faktörlerine, yaşam kalitesine, depresyon düzeyine ve otonom sinir sistemi fonksiyonu üzerine olan etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 18-65 yaş arası 110 obez birey alındı ve hastalar randomize olarak gruplara ayrıldı. 65 hasta çalışmayı tamamlayabildi. Hastalara Opticare yazılımındaki bisiklet ergometri cihazında egzersiz testi uygulandı. Belirlenen aerobik egzersiz zonun üst sınırına yakın kalp hızında yüksek yoğunluklu egzersiz programı + diyet grup 1?e (23 kişi), alt sınırına yakın kalp hızında ise düşük yoğunluklu egzersiz programı + diyet grup 2?ye (22 kişi) ve sadece diyet programı kontrol grubuna (grup 3-20 kişi) 12 hafta süre ile uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrasında vücut komposizyonları ve ağırlıkları, kardiyovasküler sistem fonksiyonel kapasiteleri (VO2max, MET ile) , fonksiyonel egzersiz kapasiteleri (6DYT ile), otonom sinir sistemi disfonksiyonu (KHD ve SDY ile), yaşam kaliteleri (SF36 ile) ve depresyon düzeyleri (Beck depresyon anketi ile) ve metabolik risk faktörleri (biyokimyasal analiz ile ) değerlendirildi. Her iki egzersiz grubunda VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, yağ kütlesi, kas kütlesi, TK ve CRP düzeyleri, beck depresyon anketi skorunda anlamlı azalma tespit edildi. Yine her iki egzersiz grubunda VO2max, MET, 6 DYT ve SF 36 yaşam kalitesi anketi fiziksel komponent skorunda anlamlı artış tespit edildi. Kontrol grubunda ise bu parametrelerde anlamlı değişim saptanmadı. Sadece yüksek yoğunluklu egzersiz grubunda KHD parametrelerinden SDNN, RMSSD ve trianguler indekste artış tespit edildi. SDY bulgularında her 3 grupta da anlamlı değişim saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamız obezite tedavisinde verilen aerobik egzersiz programının her iki yoğunluğununda vücut komposizyonuna, kişilerin yaşam kalitelerine, fonksiyonelliklerine, metabolik risk faktörlerine ve obeziteye bağlı oluşan otonom sinir sistemi disfonksiyonunun iyileşmesine katkı sağladığını göstermiştir. Çalışmamız KHD?nin SDY?ye göre otonom sinir sistemi fonksiyonunu değerlendirmekte daha duyarlı bir tetkik olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda KHD üzerine yüksek yoğunluklu egzersizin daha fazla etkili olduğu ve düşük yoğunluklu egzersizin bel çevresinin azaltılmasında daha etkili olduğunu bulundu. Bel çevresindeki artışın önemli risk faktörü olduğu bilinen diyabet, metabolik sendrom gibi hastalıklarda düşük yoğunluklu aerobik egzersizin etkisini değerlendiren uzun dönemli çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca otonom sinir sistemi disfonksiyonu üzerine yüksek yoğunluklu aerobik egzersizin etkilerini anlayabilmek için KHD ve SDY yönteminden başka otonom sinir sistemini değerlendiren diğer yöntemleri de içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The basic treatment of obesity, one of the important disease in our era, the basic treatment is exercise and diet. Our purpose in this study was to compare effects of high and low intensity aerobic exercise programme on body composition, metabolic and cardiovascular risk factors, quality of life, depression and autonomic nervous system function in obese individuals. 110 obese patients between the ages of 18 to 65 were included in the study and they were separated groups randomly. 65 patients completed the study. Cycle ergometer test with Opticare software was performed to patients. High intensity exercise programme with constant heart rate at nearly upper limit of aerobic exercise zone+ diyet was performed to group 1 (23 persons), low intensity exercise programme at nearly lower limit of heart rate + diet programme was performed to group 2 (22 persons) and only diet programme was performed to control group (grup 3- 20 persons) for twelve weeks. Body compositions and weights, functional capacity of cardiovascular system (with VO2max, MET), functional exercise capacity (with 6 WDT), autonomic nervous system function (with HRV and SSR), quality of life (with SF-36), depression level (with beck depression scale) and metabolic risk factors (with biochemical analyses) of patients were evaluated before and after the treatment programme. BMI, waist circumference, hip circumference, fat mass, muscle mass, TC and CRP levels, the score of beck depression scale were significantly decreased in both exercise groups. And, VO2max, MET, 6 WDT, phsycal componet score of SF36 were significantly increased in both exercise groups. There was no significant changes in these parameters in the control group. SDNN, RMSSD and trianguler index which were the parameters of HRV significicantly increased in high intensity exercise group. No significant changes determined in SSR findings in all 3 groups In conclusion, we found that both intensity of aerobic exercise programme, which was advised for obesity treatment, improved the body composition, quality of life, functional capasity, metabolic risk factors and autonomic nervous system dysfunction. Our study showed that HRV was more sensitive than SSR to evaluate autonomic nervous system function. In our study, it was observed that high intensity exercise had more effect on HRV and low intensity exercise had more effect to decrease waist circumference. Long-term studies that evaluate the effect of the low intensity aerobic exercise on disases such as diabet and metabolic syndrome that were known to be important risk factors should be carried out to prove on the abatement of waist circumference. However, studies that include other methods which evaluate autonomic nervous system other than HRV and SSR are required to determine the effects of high intensity aerobic programme on autonomic nervous system.