Perkütan nefrolitotomide uygulanan amplatz ve balon dilatasyon yöntemlerinin peroperatif ve postoperatif etkilerinin araştırılması
Research on peroperative and postoperative effects of the amplatz and balloon dilatation methods applied in percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 336691
  2. Yazar: BÜNYAMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA KARALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Perkütan nefrolitotomi (PNL) cerrahisinde nefrostomi traktı oluşturulurken kullanılan teknik, cerrahiyi ve cerrahi sonrası sonuçları etkileyebilen önemli bir basamaktır. Bu çalışmada Amplatz ve balon dilatasyon tekniklerinin peroperatif ve postoperatif etkileri karşılaştırılmıştır.Mart 2006-Nisan 2010 yılları arasında Amplatz dilatasyon tekniğiyle PNL yapılmış 194 hasta ile Ekim 2010 ile Mart 2012 tarihleri arasında balon dilatasyon tekniği kullanılarak PNL uygulanmış 54 hasta verileri match-pair analiz yöntemiyle değerlendirildi. Balon dilatasyon yapılan 4 hastaya uygun match-pair eşleşmesi hasta bulunamadığı için bu 4 hasta çalışma dışına alındı. Balon dilatasyonu yapılan 50 hasta (Grup 1) ile bunların match-pair analiz kriterlerimize uygun, 50 Amplatz dilatasyonu yapılan hasta (Grup 2) karşılaştırıldı. Match-pair analiz kriterleri olarak cinsiyet, yaş, taş yükü, taş lokalizasyonu, geçirilmiş cerrahi veya ESWL hikayesi olması, intravenöz ürografide obstrüksiyon varlığı, DM varlığı ve vücut kitle indeksi alındı.Grup 1 ve Grup 2 hastada sırasıyla yaşlar 46 (14-77) ve 45 (14-74), taş yükleri 485,7mm² ve 535 mm² idi.
Özet (Çeviri)
In percutaneous nephrolithotomy (PCNL) surgery, the technique used for creating the nephrostomy tract, is an important step that can affect the surgery and results of after surgery. In this study the peroperative and postoperative effects of Amplatz and balloon dilatation techniques were compared.PNL was applied in 194 patients using Amplatz dilatation technique between March 2006 and April 2010, and PNL applied using the technique of balloon dilatation in 54 patients between October 2010 and March 2012 datas, were evaluated with match-pair analysis method. Four patients whom balloon dilatation aplied, were excluded from the study because of suitable match-pair could not be found. Balloon dilatation aplied 50 patients (Group 1) and the appropriate criteria for their match-pair analysis of 50 patients with Amplatz dilatation (Group 2) were compared. Match-pair analysis criteria were taken as, gender, age, stone burden, stone location, previous surgery or ESWL history, the presence of obstruction in intravenous urography, diabetes mellitus and body mass index.Ages of patients and stone burden in Group 1 and 2 were 46 (14-77); 45 (14-74), and 485,7mm² ; 535 mm², respectively.