Proksimal femur morfolojisi ve femuroasetabular mesafenin radyolojik olarak ölçülmesi
Proximal femur morphology and measurement of femuroasetabular distance
  1. Tez No: 336689
  2. Yazar: ALİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN MARALCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalça ekleminin anatomisine ve morfometrik bilgisine hakim olmak kalça artroplastisi yapan bir hekim için gereklidir.Çalışmamız Türk toplumunda yapılan bir tarama çalışmasıdır. Afyonkarahisar bölgesinde 6 aylık dönemde polikliniğimize başvuran 20-50 yaş arası 100 kadın ve 100 erkek incelemeye dahil edildi. Çalı?maya dahil edilen bireyler direk grafilerine göre kalça patolojisi olmayan sağlıklı bireylerdi. PACS ortamındaki görüntüler üzerinden ölçümler yapıldı. Her bir kişinin kalçaları sağ ve sol olarak hesaplamaya katıldı; sağ ve sol tarafın ortalama değerleri saptandı. Ayrıca her bir hastanın iki kalçasının ölçümleri değerlendirilmeye alınarak toplamda 400 kalçaya ait veriler de değerlendirildi. Çalışma dışı bırakma kriterleri; hastanın 20-50 yaş aralığı dışında olması, kalçada osteoartrit varlığı, kalça, asetabulum ve pelvis bölgesinden ameliyat geçirenler, 1. veya 2. motor nöron hasarına bağlı kalça, deformitesi olanlar, radyografi tekniği uygun olmayan hastalar değerlendirme dı?ı bırakıldı.4 ölçüm değerlendirildi:1-Trokanter majör ile asetabulum superior kenarı arası mesafe2-Femur şaft-boyun inklinasyon açısı3-Femur medial ofset4-Trokhanter majör ile femur başı merkezi arası mesafe ve başın merkezinin trokanter majör tepe noktasına göre konumuiki ayrı gözlemci tarafından yapılan bu ölçümlerin intraobserver ve interobserver tutarlılıkları istatistiki olarak T testi ve student T testi ile değerlendirildi.Erkeklerde trokanter majör tepe noktası ile asetabulum superior kenarı arasındaki mesafenin 28.52 ±SD 6.46 mm kadınlarda 26.02 ±SD 5.46 mm olduğu saptandı.Sağ ve sol taraf ölçümlerinin tutarlı olduğu görüldü.49Erkeklerde femur şaft-boyun inklinasyon açısı 128.19 ±SD 5.08 derece, kadınlarda 128.44 ±SD 5.16 derece olarak tespit edildi.Erkekler için femur medial offset 52.05 ±SD 6.53 mm, kadınlar için 45.08 ±SD 5.64 mm idi. Medial ofset için erkek ve kadınlar arasındaki bariz fark dikkatimizi çekti.Erkekler için femur başı merkezi ile trokanter major arasındaki mesafenin 9.93 ±SD 5.32 mm, kadınlar için bu mesafenin 9.73 ±SD 4.77 mm olduğu tespit edildi. Bizim ölçümümüzde femur başı merkezi trokanter majör tepe noktasından aşağıda çıkmıştır.Çalışmamızın Türk toplumunun proksimal femur geometrisi hakkında değerli bilgiler verdiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Proximal femur morphology and measurement of femuroasetabular distanceIt is necessary to a surgeon who doing arthroplasty to be aware of the anatomy and morphometry of hip joint. Our study is a scanning study of Turkish People. 100 female and 100 male, ages between 20-50, who admitted to our policlinic in the last 6 months in Afyonkarahisar, were included in the investigation. People who included in the study were healthy and free of hip pathology according to their X-Rays. Images in PACS media were measured. Each individual`s hips were estimated as right and left separately and average values for right and left sides were found. In addition, bilateral measurements of each patient were evaluated thus we were enable to evaluate data from a total of 400 hips. Our exclusion criteria were; patients aren`t matching the range 20-50 years, patients who had osteoarthritis of the hip and who had previous surgeries of hip, acetabulum or pelvis, hip deformity due to first or second motor neuron damage, improper radiologic technique.4 Measurements were evaluated:1. The distance between greater trochanter and superior margin of acetabulum2. Femoral inclination angle3. Medial femoral offset4. The distance between greater trochanter and femoral head centre and location of the hip centre with respect to trochanteric tipThese measurements were made by two observers and intraobserver and interobserver consistency was evaluated statistically by T test and student`s T test.In males, the distance between greater trochanter and superior margin of acetabulum was found to be 28.52 ±SD 6.46 mm while in females it was 26.02 ±SD 5.46 mm. We think that this measurement can be used safely for evaluation of limb length inequality.51Femoral shaft-neck inclination angle was128.19 ±SD 5.08 degrees in males and 128.44 ±SD 5.16 degrees in femalesMedial femoral offset was 52.05 ±SD 6.53 mm in males and 45.08 ±SD 5.64 mm in females. The difference of medial offset values between males and females was striking.In males distance between greater trochanter and femoral head centre was found to be 9.93 ±SD 5.32 mm while in females it was 9.73 ±SD 4.77 mm. We found that femoral head center was below with reference to tip of greater trochanter.We think that our study gives some valuable information about proximal femoral geometry of Turkish community.