Çocuklarda Sweep VEP ile görme keskinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of visual acuity with Sweep VEP in children
  1. Tez No: 336697
  2. Yazar: MURAT KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KÜSBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çocukluk çağında görme keskinliğini (GK) sweep VEP (sVEP, görsel uyarılmış potansiyel) ile değerlendirmek ve sVEP GK ölçümlerini Snellen GK değerleri ile karşılaştırmak. Yaşları 0-17 arasında değişen 216 çocuk olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların 104?ü (%48,1) 7-17 yaş arasında, görme ifade edebilen ve sistemik ve oküler patolojisi olmayan olgulardan oluşmaktaydı (Grup 1). Olguların 56?sı (%25,9) 6-17 yaş arasında görme ifade edebilen ancak Snellen eşelinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) 0,1-0,8 arasında saptanan strabismik veya anizometropik ambliyop olgulardan oluşmaktaydı (Grup 2). 56 (%25,9) olgu ise 0-5 yaş arasında ve görme ifade edemeyen sistemik ve oküler patolojisi olmayan olgulardan oluşmaktaydı (Grup 3). Tüm olgulara detaylı oftalmolojik muayene yapıldı. Tüm olguların Snellen görme keskinlikleri ölçülerek EDGK kaydedildi. Olguların tümüne sVEP testi (Metrovision, Monelec 3, Fransa) uygulandı. sVEP ortalama ve maksimum GK kaydedildi. Veriler paired t testi, Pearson korelasyon analizi, regresyon ve Bland-Altman analizi ile istatiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
To evaluate the visual acuity in children using sweep VEP (sVEP, visual evoked potential), and to compare the results with values obtained from Snellen visual acuity measurements. 216 children aged between 0-17 years were included in the study. Of these, 104 (%48,1) were between 7-17 years old, able to verbally communicate, and not having any systemic or ocular pathologies (Group1). Group 2 included 56 (%25,9) children who were aged between 6-17 years old and can also express their visual abilities verbally, whereas these 56 children were having strabismus, or anisometropic amblyopia whose best corrected visual acuity (BCVA, by Snellen measurements) were between 0,1 ? 0,8. 56 pre-verbal children (%25.9) between 0-5 years old who does not have any systemic or ocular pathology were included in Group 3. All subjects underwent a detailed opthalmological examination. Snellen visual acuity measurements were taken from all children, an the results were noted as BCVA. Also all children underwent a sVEP measurement (Metrovision, Monelec3, France). Average, and maximum sVEP results were recorded. Data were further analysed statistically via paired T test, Pearson corelation analysis, regression analysis, and Bland-Altman method. In Group 1, Snellen BCVA was found to be 0.013±0.007 logMAR, average sVEP acuity was found to be 0.18±0.057 logMAR, and maximum sVEP acuity was 0.10±0.016 logMAR. Average sVEP acuity, and maximum sVEP acuity values were found to be smaller than Snellen BCVA by 0.16, and 0.084 logMAR, respectively.