Aileye yeni katılan kardeşin bir önceki çocuğun davranışları üzerine etkileri
The effect of the newborn on the older sibling
- Tez No: 348028
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BEYAZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, aileye yeni katılan bebeğin, okul öncesi yaştaki bir önceki kardeş üzerindeki etkilerinin ve kardeş kıskançlığına etki eden faktörlerin belirlenmesine katkıda bulunabilmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı sağlam çocuk polikliniğine Şubat 2012-Temmuz 2012 tarihleri arasında başvuran, son çocuğu 1 yaşını ve bir önceki çocuğu 6 yaşını geçmemiş olan 312 anne ile yüz yüze görüşülerek, önceden belirlenmiş anket soruları yöneltildi. Ankette yer alan ve kıskançlık davranışını yansıtan sorularda verilebilecek her bir cevap için belirli bir kıskançlık puanı alan uzmanları ile görüşülerek belirlendi. Buna göre 0-6 puana sahip çocuklar;“normal ya da kabul edilebilir tutuma sahip”, 7 ve daha yüksek puana sahip çocuklar ise“olumsuz tutum gösteren”olarak sınıflandırıldı. Kategorik değişkenler ile çocuğun kıskançlık durumu arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile araştırıldı. Kıskançlık puanı ile odak çocuğun yaşı arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek amacı ile Spearman Rho korelasyon katsayısı hesaplandı. Puanlama sonuçları ile kıskançlık davranışına etki ettiği saptanan değişkenler lojistik regresyon modeliyle analiz edildi. İstatistiksel analizler için SPSS for Win. Ver. 15.0 (SPSS Inc., Chicago, ILL, USA), kıskançlık puan hesabı, tablo ve grafikler için ise MS-Excel 2007 programları kullanıldı. İstatistiksel kararlarda anlamlılık düzeyi p≤0.05 olarak kabul edildi. BULGULAR: Kardeşinin olacağını öğrenen çocukların %63.6' sının sevindiği, %22.6' sının tepki vermediği ve %6.0' sının şaşırdığı görülmüştür. Son çocuğun doğumundan sonra, bir önceki çocuğun nerede vakit geçirmeye başladığı sorulan ebeveynlerin 187' si (%60.5) evde birlikte vakit geçirdiklerini, 13' ü (%4.0) akrabalar ile vakit geçirdiğini ve 109'u (%35.5) ise kreşte/okulda vakit geçirdiğini belirtmiştir. Çocuğunun kardeşi olduktan sonra daha az uyuduğunu belirten anne sayısı 56 (%18.1) iken, daha çok uyuduğunu belirten anne sayısı 4 (%1.3) tür. Ayrıca anne baba ile yatmak isteme oranı %29, geceleri sık uyanmaya başlama oranı %12,6 ve sıklıkla kabus görme oranı %6,8 olarak saptanmıştır. Kardeşi doğduktan sonra iştah durumunda değişme olmayan çocuk sayısı 195 (%62.9) iken; iştahında azalma olan 97 (31.3) ve artma olan çocuk sayısı ise 18 (%5.8)' dir. Çalışmada yer alan annelerin 144'ünün (%46.5) çocukları bebek gibi konuşmaya başlamış, %36.8 i annesini emmek istemiş,%32.9 u yemeğini kendisi yemekten vazgeçmiş, %43.5 i annesinin yanından ayrılmak istememiştir. Son çocuğun doğumundan sonra bir önceki çocuğunun tuvalet alışkanlıklarında değişim olmayan anne sayısı 209 (%67.6) iken; çocuğu gece ya da gündüz idrar kaçıran anne sayısı 50 (%16.2)' dir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study is to investigate the effects of the newborn sibling and the other factors' contribution on previous sibling's behaviors. METHODS: A face to face interview (with questionnaires form) is done with mothers of 312 children (median age=4, IQR=2 years), who has been followed up in well-child policlinic of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, about the behaviors of the previous siblings at pre-school age. A mother survey of 18 questions is used to learn about the demographic data and previous sibling's reactions after the arrival of the new baby. SPSS v.15.0 software is used for statistical calculations. Chi-square test is preferred to compare data.