Elazığ ferrokrom işletmesi granüle curufunun haif agregası olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 33672
  2. Yazar: OSMAN GEÇTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Beton; yaklaşık bir asır önce bulunan, bu güne kadar her çeşit yapıda kullanılan, inşaat denilince akla ilk gelen malzemelerden biridir. Bu konuda yapılan araştırmalarla değişik özelliklere sahip betonlar üretilmişlerdir. Suni ve doğal hafif agregayla üretilen hafif betonlar, normal betonlara göre daha hafif ve daha yüksek ısı yalıtımı gibi üstün özellikleri yanında bugün taşıyıcı özelliği olan elamanlarda da başarıyla kullanılabilmektedir. Bu çalışmada; Elazığ Ferrokrom İşletmesi granüle cürufunun hafif beton üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bunun için, granüle cüruf % 25, % 50, % 75 ve % 100 gibi değişik oranlarda kum yerine kullanılarak ve farklı çimento dozajlarındaki özelliklerin tesbit edilmesi amacıyla 300, 400 ve 500 kg/m3 çimento dozajlarında hafif betonlar üretildi. Elde edilen bu betonların birim ağırlıkları, ısı iletkenlikleri, basınç ve çekme dayanımı gibi özellikleri, yanlız kum kullanılarak yapılan betonun aynı özellikleri ile karşılaştırıldı. Granüle cüruf kullanılarak üretilen betonların birim ağırlıklarının, yanlız kum kullanılarak elde edilen betonlara nisbeten % 17 - % 20 daha az olduğu, ısı iletkenliklerinin % 20 - % 40 civarında düştüğü ve basınç ile çekme dayanımlarının ise kullanılan cüruf oranındaki artışla ters orantılı olarak değiştiği izlendi. Sonuçta; Elazığ Ferrokorom İşletmesi granüle cürufunun yalıtım maksatlı ve taşıyıcı olarak kullanılan hafif betonların üretiminde değerlendirilebileceği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Ayrıca çevreye olumsuz etki yapan bu atıkların, bu şekilde etken ve verimli kullanımı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Concrete, which is to be remembered at first when speaking, is one of the materials that was discovered about a century ago, and which is used inevery kindof construction.Concretes having various characteristics have been produced by means of the researches on this subject. The lightweight concrete produced with artificial and natural lightweight aggregates has superior peculiarities like being light and having higher thermal conductivity in respect to normal concrete. Besides it can also be used succesfully with materials having loading characteristics. In this study, the usability of granule slag of Elazığ Ferrochrome Plant in the production of lightweight concrete was investigated. Thus, using granule slag instead of sand in various rates like 25 %, 50 %, 75 %, 100 % in order to determine the peculiarities in various cement amounts, lightweight concretes in 300, 400 and 500 kg/m3 amounts were produced. Some properties such as unit weights, thermal conductivities, compressive and tensile strengthes of these lighweight concretes obtained were compared to the some properties of the concrete produced by using sand. It was observed that the unit weights of the concretes produced by using the granule slag were 17 - 20 % lower than those of the concretes produced by using sand, that their thermal conductivity fell about to the level of 20 - 40 %, and that their compressive and tensile strengthes changed in reverse ratio with the increase of used granule slag. As a result, it has been determined that granule slag from Elazığ Ferrochrome Plant can be used in the production of lightweight concrete with the purpose of heat insulation and load bearing. On the other hand, it will be possible to use these waste materials, having negative effects on the environment, both effectively and efficiently.