Etibank Şark Kromları sori konsantratörünün modernizasyonuna yönelik olarak performansının belirlenmesi
- Tez No: 8559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ERSAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ETİBANK - Elazığ Ferrokrom Müessesesi Şark Kromları işletmesine bağlı Sori konsantratörünün performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesisten iki ayrı dönemde birer haftalık sürelerle örnekler alınmış, bu örneklerin % 0^03 içeriği ve tane boyu dağılımları saptanarak çalışmaya temel oluşturan veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler, model ve optimizasyon teknikleri kullanılarak, madde denkliğini sağlayacak şekilde düzeltilmiştir. Daha sonra bu düzeltilmiş verilerden yola çıkılarak performans değerlendirmesi yapılmıştır. Performans değerlendirmesi tesis bir bütün olarak ve ayrıca her birim işlem tek tek ele alınarak yapılmıştır. Böylece tesiste aksayan noktaların ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak performansın iyileştirilmesi için' yapılması gereken düzenlemeler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the aim was to evaluate the performance of Sori Concentrator of Şark Kromlarx işletmesi, Etibank Elazıi Ferrokrom Müessesesi. One week long sampling surveys were carried out at two different periods and the data obtained by assaying the samples for their Cr2Û3 content and from their sieve analysis formed the data base for the study. By using unit operation models and optimisation methods, the data was adjusted to obtain a material balance. Pei-formance evaluations were carried out for both the plant as a whole and each unit operation separately. The troublesome operations in the plant were pointed out. After the evaluation of the data, some proposals were made in order to improve the plant performance.