Burulmaya maruz dikdörtgen kesitli yapı elemanlarında kayma gerilmesi dağılımının sonlu elemanlar metodu ile araştırılması
Distribution of shear stress on rectangular sectioned beam subjected to torsional moments
  1. Tez No: 33673
  2. Yazar: MEHMET KAYMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED D. TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Burulmaya Maruz Dikdörtgen Kesitli Yapı Elemanlarında Kayma Gerilmesi Dağılımının Sonlu Elemanlar Metodu ile Araştırılması Mehmet KAM ANLI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr, Muhammed D. TEKÎN 1993, sayfa: 83 Jüri: Doç. Dr. Muhammed D. TEKİN Yrd. Doç. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Yrd. Doç. Dr. Osman Yİ?İT Bu çalışmanın birinci bölümünde burulmaya maruz kesitlerde kayma gerilmelerinin dağılışı konusunda bilgi verildikten sonra bu konuda yapılmış çalışmalar ve çalışmanın gayesi belirtildi. İkinci bölümde problemin matematiksel formülasyonu çıkarıldıktan sonra membran analojisinin problemin çözümüne uygulanması anlatıldı. Üçüncü bölümde sonlu elemanlar metodu kısaca anlatıldıktan sonra sonlu elemanlar metodunun varyasyon yaklaşımını problemin çözümüne tatbik etmek için gerekli formüller çıkarıldı. Dördüncü bölümde ise üçüncü bölümde çıkarılan sonlu eleman formülasyonunun bir probleme tatbikatı yapılıp problemin elle çözümü verildi. Beşinci bölümde aynı problem deney aleti hazırlanarak çözüldü. Altıncı bölümde ise problemin teorik çözümü yapıldı. Yedinci bölümde problemin çözümü için hazırlanan bilgisayar programı tanıtıldıktan sonra ardışık denklem takımlarının çözümü anlatıldı. Sekizinci bölümde sonlu elemanlar metodunun bilgisayar çözümünden elde edilen sonuçlarla deneysel olarak bulunan sonuçlar karşılaştırıldı ve sonuçların uygunluğu tartışıldı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis DISTRIBUTION OF SHEAR STRESS ON RECTANGULAR SECTIONED BEAM SUBJECTED TO TORSIONAL MOMENTS Mehmet KAM ANLI Selçuk University Graduate School of Material and Applied Sciences Deparment of Civil Engineering Supervisor : Doç. Dr. Muhammed D. TEKİN 1993, Page: 83 Jury : Assoc. Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN Assist. Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Assist. Prof. Dr. Osman Yİ?İT In the first chapter of this investigation, after introducty distribution loads, the literature review and objective of this work are given. In the second chapter, after giving the mathematical formulation of the prob lem application of the membrane anology to the solution of the problem is also given. In the third chapter the finite element method is briefly described. Then the equations are given about the application of the variational approach of this method to the problem In the fourth chapter, the equations derived. The third chapter employed to solve a problem and the solution is carried out by hand. In the fifth chapter the same problem is solved by employing the experimental set up. In the sixth chapter the theoretical solution of the problem for both Material are carried out and the results are found. In the seventh chapter following the discription of the computer program which is prepared for the solution of the problem the solutions of group of sequen tial equations is described. In the eight chapter comparison is made between the results obtained by embloying computer program and experimental set up. It is discussed that the results confirm each other