CAD/CAM teknolojisiyle hazırlanan metal alt yapılara uygulanan farklı yüzey şartlandırıcılarının porselen bağlantı dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigate the effect of porcelain bonding strenght to different surface treatments on porcelain that is applied to metal sub-structures which is prepared by CAD/CAM
  1. Tez No: 336743
  2. Yazar: OĞUZHAN GÖRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni nesil kompozit içerikli seramiklerin zirkonyum ve titanyum metalleri ile olan bağlantı değerlerinin belirlenmesi ile diş hekimliği uygulamalarında yeterliliklerinin değerlendirilmesidir. Bu amaca yönelik çalışmamız içerisinde aynı zamanda, kumlanmış metal altyapı örnek yüzeylerine son dönemde yapılan çalışmalarda sert doku yüzeylerine etkisi araştırılan Nd:YAG lazerin etkinliği de incelendi.24 zirkonyum ve 24 titanyum olmak üzere metal alt yapı örnekleri CAD/CAM cihazında 25x3x0,5mm3 ebatlarında hazırlandı.Hazırlanan metal altyapı örnekleri yüzeylerine 125 mikrometre gren ebatı ile kumlama yapıldı.Lazer grubu olarak belirlenen 12 zirkonyum 12 titanyum örnek üzerine Nd:YAG lazer uygulaması yapıldı.Yüzey hazırlıkları tamamlanan örnekler üzerine üretici firma talimatlarına uygun olarak Estenia düşük ısı porseleni uygulandı. Uygulama öncelikle Light Curing cihazında 400W güç çıkışı ile öncül polimerizasyon işlemine tabi tutuldu. Bu işlemi Heat Curing cihazında 15 dk süre ile 100-110 oC final polimerizasyon işlemi takip etti ve örneklerin test için hazırlığı tamamlandı.Metal-porselen bağlantısı 3-nokta eğme testi ile değerlendirildi. Metal-porselen ara yüzeyi SEM ile incelendi. Bağlantı dayanıklılık değerleri istatistiksel olarak Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirildi.Çalışmamızda, Zirkonyum ile Titanyum grupları için kumlama+lazer örneklerinin gruplar arası bağlantı değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, zirconium and titanium metals in dental practices to determine the value of the connection with the evaluation of the competence to a new generation of composite ceramics containing. For this purpose, as well as in our study, the sample surfaces sandblasted metal substructure recent studies investigated the effect of hard tissue surfaces ND:YAG laser efficiency were also investigated.24 titanium and 24 zirconium examples of metal substructure were prepared in CAD / CAM device with 25x3x0.5 mm3 size.Examples of metal infrastructure surfaces blasting was prepared grain size with 125 micrometer.Samples are specified as 12 titanium and 12 zirconium on the set of laser Nd: YAG laser was applied.After examples of surface, Estenia low-temperature porcelain applied. Preparations have been completed in accordance with the manufacturer's instructions. First premise of the application Curing Light with 400W power output device was subjected to polymerization. This process was followed by the final polymerization process of 100-110 ° C for a period of 15 min. Heat curing device and the preparation of samples for testing is complete.Metal-porcelain connector 3-point bending test. Metal-porcelain interface were investigated by SEM. Mann-Whitney U test was used to compare the durability of the connection.Compared to the 3-point bending test, estenia samples prepared with low-temperature porcelain, based on the results of the connection strength of 25 MPa, which is above the lower limit was determined.In this study, groups of Titanium and Zirconium sandblasting + laser samples were statistically significant intergroup difference between the values of the connection.