Farklı yüzey şartlandırma işlemleri uygulanmış zirkonyum oksit esaslı alt yapı üzerine uygulanan bir üst yapı porseleninin bağlanma dayanımının incelenmesi
Shear bond strength of one veneering ceramic to one zirconia cores after different surface treatment
- Tez No: 336744
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Zirkonyum oksit seramikler, günümüzde yüksek dayanıklılık ve biyouyumluluk özellikleri sayesinde ideal dental materyal olarak kabul edilmektedirler. Kısıtlı in-vivo çalışmalarda da görüldüğü üzere zirkonyum oksit ile güçlendirilmiş alt yapılı restorasyonlarda en sık görülen başarısızlık üst yapı porseleninin tamamen ya da bir kısmının alt yapıdan tabakalar şeklinde (delaminasyon) ayrılmasıdır.Bu çalışmada, zirkonyum oksit alt yapı ile üst yapı arasındaki bağlanmanın artırılması ve oluşabilecek kırıkların önlenmesi için, zirkonyum oksit örnekler üzerinde farklı yüzey şartlandırma işlemleri in-vitro olarak uygulandı.Bu çalışmada 200 adet sinterize edilmemiş IPS e-max ZirCAD bloktan 7 mm çapında 3 mm yüksekliğinde örnekler hazırlandı. Her bir grupta 20 adet olacak şekilde örnekler 10 gruba ayrıldı. Her bir gruptaki örnekler üzerine farklı yüzey işlemleri uygulandı.Yüzey pürüzlülük değerleri Mitutoyo Surftest SJ-301 cihazında ölçüldü. Bütün örneklerin sinterize edildikten sonra tekrar yüzey pürüzlülük değerleri ölçüldü ve sinterize öncesi gruptaki değerlerle karşılaştırıldı. Sinterize sonrası örnekler üzerine 5 mm çapında 3 mm yüksekliğinde, aynı üretice firmaya ait IPS e-max Ceram üst yapı porseleni pişirildi. Oluşturulan zirkonyum-seramik örnekler, çapı 14 mm yüksekliği 12 mm olan silikon kalıplar içinde akrilik rezinlere gömüldü. Örneklerin makaslama bağlanma dayanımları üniversal test cihazında ölçüldü. Kopma yüzeyleri stereo mikroskop ve SEM aracılığıyla değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatiksel değerlendirilmesi ANOVA tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) testi, yönlü analiz sonucu istatistiksel olarak önemli derecede farklılık gösteren gruplar arasındaki farkın kaynağını tespit etmek için ise Tukey HSD testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Zirconium oxide ceramics are known ideal dental materials with their structural strength and biocompability. Limited in-vivo studies are showed that most frequent failures of zirconium oxide based restorations are delamination of veneering porcelain and debonding.In this in-vitro study zirconium oxide specimens are treated with different surface conditioning procedures to reinforced bond strength between zirconium oxide framework and veneering porcelain and to prevent initial cracks.In this study 200 specimens with 7 mm diameter and 3 mm height, non-sintred IPS e-max ZirCAD blocks were fabricated. Specimens were divided into 10 groups and each group have 20 specimens. Different surface conditioning procedures were treated to each group. Surface roughness values evaluated with Mitutoyo Surftest SJ-301. Surface roughness values were evaluated again after sintering all of the specimens and compared with non-sintered groups. Veneering porcelains with 5 mm diameter and 3 mm height are prepared from IPS e-max Ceram for the each specimen after sintering procedures. Zirconia-ceramic specimens are embedded in 14 x 12 mm sized acrylic resin blocks. Shear bond strength of specimens were evaluated using by universal testing device. Then specimens surface conditions were observed using a steromicroscop and SEM; and evaluated. Data were analyzed using ANOVA, one-way ANOVA and Tukey HSD tests. Man Whitney U test was used for comparing the bond strength values and surface roughness values before pre-sintered and post-sintered.Groups? mean surface roughness values were compared.