Türkiye'deki ortodontik tedavi ücretlerinin değerlendirilmesi
Cost evaluation of orthodontic treatment in Turkey
- Tez No: 336756
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gelişen toplumlarda estetik ihtiyaçların daha fazla ön plana çıkmasıyla birlikte oluşan talep diş-çene-yüz estetiğine olan ilgiyi arttırmıştır. Bunun doğal sonucu olarak dişhekimliği ve içerisinde bir uzmanlık dalı olan ortodonti daha çok ilgi görür olmuş ve bilinir hale gelmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ortodontik tedaviye ihtiyaç duyanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye?de resmi bir kurum olan sosyal güvenlik kurumunun güvencesindeki 18 yaş altındaki bireyler, ortodontik tedavi hizmetlerini başta üniversite hastaneleri olmak üzere ağız diş sağılığı merkezlerinden ve özel kliniklerden almaktadır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından tedavi ücretlerinin belirlenmesi Angle sınıflandırmasına göre yapılmaktadır ve maloklüzyon şiddetlerinin ve tedavi önceliğinin belirlenmesinde herhangi bir indeks kullanılmamaktadır. Resmi kurumlarda tedavi ücretlerinin belirlenmesi Angle sınıflandırması kullanılarak yapılmaktadır. Türk Dişhekimleri Birliği?nin asgari ücret tarifesinde ortodontik tedavi içerisinde yer alan birçok işlemin karşılığı bulunmamaktadır. Serbest piyasada ortodontik tedavi ücretlerinin belirlenmesinde ne gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu bilinmemektedir. Bu nedenle ortodontik tedavilerde ücretlendirme, genellikle ortodontistin subjektif değerlendirmesine göre yapılmaktadır. Gerek ortodontik tedavi ihtiyacı ve önceliğinin, gerekse ücretlendirmenin belirlenmesinde ülkemizde herhangi bir indeks sisteminden faydalanılmamaktadır. Çalışmamızın amacı Türk Ortodonti Derneği?ne kayıtlı ortodontistlere bir anket uygulayarak ortodontik tedavi ücretlerinin belirlenmesinde ne gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu ve tedavi ücretleriyle hangi indeksin uyumlu olduğunu berlirlemeye çalışmaktır. Çalışmamızda kliniğimizde tedavisine başlanmak üzere kayıtları alınmış 10 hastanın sefalometrik ve model analizleri yapıldıktan sonra, çalışma modeli üzerinde PAR, IOTN ve ICON indeks analizleri yapılmıştır. Hastaların cephe ve profil fotoğrafları, sefalometrik analiz sonuçları ve model analizi sonuçlarının olduğu bir e-anket hazırlanmıştır. Türk Ortodonti Derneği?ne kayıtlı Türkiye?deki tüm ortodontistlerle e-mail yoluyla iletişim kurulmuş, ankete katılmayı isteyenler gönderilen e-maildeki link üzerinden anketin bulunduğu sayfaya ulaşarak web sitesindeki formu onayladıktan sonra ankete katılmışlardır. Ortodontistlerden anket formu üzerinde, meslekte geçirdikleri süre, cinsiyet, çalıştıkları bölge, aylık ortalama gelir gibi bilgileri girmeleri istenmiş, daha sonra 10 adet vakayı sırasıyla değerlendirip, her bir vaka için tedavinin tahmini ücreti ve tahmini süresini bildirmeleri istenmiştir. Alınan veriler SPSS 14.0 programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre Çalışmaya toplam 251 ortodontist katılmıştır. Katılım oranı %44.5 olmuştur. Çalışmamızda kullandığımız vakaların tedavi ücretlerinin en fazla 4000-4999 TL(%35.8) aralığında olduğu, tedavi süresinin en fazla 18-24 ay arası(%35.8) ve 24-30 ay arası(%32.2) aralıklarında olduğu, en yüksek ücretlerin Sınıf III maloklüzyona sahip vakalarda olduğu, en uzun sürmesi beklenen vakaların Sınıf III maloklüzyona sahip vakalar olduğu, en yüksek tedavi ücretlerinin İstanbul ilinde olduğu, serbest(özel) çalışan ortodontistlerin, resmi kurumda çalışan ortodontistlerden daha yüksek aylık ortalama gelire sahip oldukları bulunmuştur. Araşırmamızda kullandığımız vakaların tahmini tedavi ücretleriyle PAR, IOTN, ICON indeksleri ve Angle sınıflaması arasındaki ilişkiyi incelediğimizde en yüksek korelasyon PAR indeksi ile bulunmuştur. Angle sınıflaması ile tedavi ücretleri arasındaki korelasyon istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand which was created by the arising aesthetical needs of the developing countries has increased the interest in dental-jaw-face aesthetics. As a natural consequence of this, dentistry and its branch orthodontics have become more popular and known. In our country, as it is in the whole world, the number of those who need orthodontic treatment has been increasing day by day. Individuals under 18 in Turkey, guaranteed by Social Security Service, take orthodontic treatment service from faculties of dentistry, public hospitals and dental health centers. Social Security Service determines the medical fees according to the Angle classification, and no index is used in order to identify the level of malocclusion and the treatment priority. Medical fees in the public enterprises are determined by using Angle classification. The minimum fee tariff of the Turkish Dentists Association doesn?t include many operations of the orthodontic treatment. In the free market, what sort of criterions has been taking into consideration to determine the medical fees are not known. Therefore, pricing in the orthodontic treatment is done according to the orthodontist?s subjective evaluation. Neither in identifying the need and the priority of treatment nor in determining the pricing, any index system has not being used. The aim of our study is trying to identify what sort of criterions have been taking into consideration to determine the medical fees, and to define which index is compatible with the medical fees by conducting a poll to orthodontist who are registered in the Turkish Orthodontics Association. In our study, after doing the cephalometric and model analyses of the ten patients who were recorded to be treated in our clinic, PAR, IOTN and ICON analyses have been performed on the study model. An e-survey which included the front and side-view photographs, cephalometric analysis results and model analysis results of the patients has been prepared. All the orthodontists who are registered in the Turkish Orthodontics Association have been contacted by e-mail, and those who wanted to participate in the survey took part by clicking the link given in the e-mail and reaching the page and confirming the form in the web page. The orthodontists are asked to enter information such as their professional time, gender, the region they work, average monthly income, etc. and then evaluate the ten cases one by one, and determine the medical fee and the approximate treatment time for each case. The data has been analyzed statistically by SPSS 14.0 program. According to our study, totally 251 orthodontics have attended the survey. The participation rate to our survey is 44.5%. It is found that the maximum medical fee is between 4000-4999 TL (35.8%), the maximum treatment time is between 18-24 months (35.8%) and 24-30 months (32.2%), the maximum medical fee is in cases that have Class III malocclusion, the maximum treatment time is in the Class III malocclusion, the maximum treatment fees are in Istanbul, and the free (private) orthodontists have higher monthly incomes than the ones who work in public institutions. When we examined the correlation between the approximate medical fees of the cases we used in or study with PAR, IOTN, ICON indexes and Angle classification, the highest correlation is found with the PAR index. The correlation between the Angle classification and the medical fee is found to be statistically irrelevant.