Güncel ortodontik teknik ve aygıtlara ortodontik hasta popülasyonunun, ebeveynlerin ve ortodontistlerin bakış açılarının değerlendirilmesi
The perspective of orthodontic population, parents and orthodintists on contemporary orthodontic technique and devices
- Tez No: 502990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı; güncel ortodontik teknik ve aygıtlara ortodontik hasta popülasyonunun, ebeveynlerin ve ortodontistlerin bakış açılarını değerlendirmektir. Çalışmamızda Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde aktif tedavi gören 300 adolesan hasta, 300 erişkin hasta ve 500 ebeveyne klinikte uygulanan, ayrıca Türk Ortodonti Derneği'ne üye ortodontistlere elektronik posta yoluyla gönderilen anketleri cevaplamaları istenmiştir. Anket, güncel ortodontik tedavi ve aygıtlar başlığı altında diş hareketini hızlandırma teknikleri, estetik ortodontik teknik ve aygıtlar, kendinden bağlanan braketler ve geçici ankraj aygıtları olmak üzere 4 alt başlıktan oluşmaktadır. Anket güncel ortodontik teknik ve aygıtların, ülkemizdeki kullanım yaygınlığı ve potansiyeli, bu teknik ve aygıtların görünümünün, maliyetinin, tedavi süresini kısaltmasının ve konforunun, kullanımlarının yaygınlaşmasına ne derece katkısı olduğunu belirleyen sorular içermektedir. Elde edilen bulgular SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre Türkiye'deki ortodontistler yeniliklere açık ve bu yenilikleri kullanmaya heveslidir. Türkiye'deki ortodontistlerin çoğu güncel ortodontik teknik ve aygıtlardan herhangi birini kullandığı takdirde, gereken bütçeyi tamamen hastanın tedavi ücretine yansıtmayı düşünmektedirler. Erişkin hasta ve ebeveynler ya en düşük tedavi ücret artışını kabul etmekte ya da güncel teknik ve aygıtların kullanımını reddetmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perspectives of orthodontic patient population, parents and the orthodontists on contemporary orthodontic techniques and devices. In our study, 300 adolescent patients and 300 adult patients with active treatment in Suleyman Demirel University, and 500 parents were asked to respond the questionnaire in clinic. Members of Turkish Association Orthodontists were asked to respond the questionnaire sent via electronic mail. The survey consists of 4 sub-headings including accelerated tooth movement, esthetic orthodontic techniques and devices, self ligating brackets, and temporary anchorage devices. The questionnaire contains questions about the prevalence of use of contemporary techniques and devices, how the appearance, cost and duration of treatment and the comfort of this techniques and devices affect the clinical use. According to our results, orthodontists in Turkey are open to innovations and willign to use the innovations. If orthodontist are willing to use any of the contemporary orthodontic tecnique and devices, most of them are willing transfer the additional treatment fee to the patient. Parents and adult patients either accept the lowest treatment fee increase or refuse to use contemporary techniques and devices.