Antineoplastik ilaç içeren maleik anhidrit kopolimer konjugatlarının antimikrobiyal aktiviteleri, ilaç salım davranışları ve meme kanseri hücre serileri üzerine antitümör aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antitumor activities on breast cancer cell lines, drug release behaviors and antimicrobial activity of the copolymer-drug conjugates containing maleic anhydride antineoplastic agents
- Tez No: 336759
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma kapsamında, ilk aşamada maleik anhidrit içeren kopolimerlerin sentezlenmesi, yapısal karakterizasyonu, antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması ve kopolimerlerin antineoplastik ajanlar ile türevlendirilmesi, sonraki aşamada ise sentezlenen kopolimer-ilaç konjugatlarının (çiftlerinin) MCF-7 meme kanseri hücre serileri üzerine antitümör aktivitelerinin incelenmesi ve L929 fare fibroblast hücre serileri üzerine toksik etkilerinin (sitotoksisitelerinin) araştırılması amaçlandı. Kopolimerlerin ve kopolimer-ilaç çiftlerinin yapısal karakterizasyonu Fourier Dönüşümlü İnfrared Spekroskopisi (FTIR) ve Proton Nükleer Magnetik Rezonans Spektroskopisi (1HNMR) ile yapıldı. Ayrıca bu çiftlerin sudaki çözünürlükleri incelendi. Kopolimerlerin antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri S. aureus, E. faecalis, Meticillin-Resistant Staphylococcus aureus; E. coli, P. aeruginosa, C. albicans mikroorganizmaları üzerinde Disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırıldı. Kopolimer-ilaç çiftlerinin yapay vücut sıvısı olarak kabul edilen PBS (Phosphate Buffer Saline) tamponundaki davranışları 1, 24 ve 48. saatlerde vücut sıcaklığı olan 37 ºC?de incelendi. Kopolimer-ilaç çiftlerinin MCF-7 hücreleri üzerindeki antitümör aktiviteleri, saf antineoplastik ajanların gösterdiği antitümör aktiviteleri ile karşılaştırmalı olarak MTT testi ile, L929 hücreleri üzerindeki toksik etkileri ise yine karşılaştırmalı olarak XTT testi ile belirlendi. Sonuçlar Mann-Whitney U Testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Sentezlenen, yapısal karakterizasyonları belirlenen ve sudaki çözünürlükleri araştırılan kopolimer-ilaç çiftlerinden üç tanesinin amitleşme mekanizması ile oldukça başarılı bir tepkime ile birbirlerine bağlandıkları, suda iyi çözündükleri ve PBS`deki davranışlarının da oldukça iyi olduğu belirlendi. Kopolimerlerin herhangi bir antibakteriyel ve antifungal etkisinin olmadığı disk difüzyon yöntemi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, at the first stage; synthesizing the copolymers containing maleic anhydride, investigating their structural characterizations and the antimicrobial activity, and deriving the copolymers with antineoplastic agents were aimed. In the second stage; analysing the antitumor activity of the synthesized copolymer-drug conjugates on MCF-7 breast cancer cell lines and investigating their toxic effects (cytotoxicity) on the L929 mouse fibroblast cell lines were aimed. Structural characterizations of the copolymers and copolymer-drug conjugates were performed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Proton Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1HNMR). Their solubility in water were also examined. Antibacterial and antifungal activities of the copolymers on the microorganisms S. aureus, E. faecalis, Meticillin-Resistant Staphylococcus aureus, E. coli, P. aeruginosa, C. albicans strains were evaluated using the Disc Diffusion method. The behaviors of copolymer-drug conjugates in PBS (Phosphate Buffer Saline), which is accepted as artificial body fluid, were investigated at 1st, 24th and 48th hours at 37°C, body temperature. Antitumor activities of copolymer-drug conjugates on MCF-7 cells were determined by MTT assay via comparing with antitumor activities of the pure antineoplastic drugs. Also toxic effects of copolymer-drug conjugates on L929 cells were determined by XTT Assay via comparing with the pure antineoplastic agents. The results were analyzed statistically with the Mann-Whitney U Test. Three of the copolymer-drug conjugates which are synthesized, whose structural characterizations are determined and solubility in water are examined are determined to have been bound with a quite successful reaction via amidation mechanism; to be well solved in water; and to have quite good release behaviour in PBS. It is determined by Disc Diffusion Method that the copolymers have no antibacterial and antifungal effects.