Perkütan translüminal koroner anjiyoplasti ve intra koroner stent uygulanan bireylere verilen eğitimin, tele-hemşirelik hizmeti ile yapılan danışmanlık ve izlemin işleme bağlı komplikasyon yönetimine etkisi
The effect of giving education, consultance with telenursing service and monitoring on procedure-related complication management in the individuals undergone percutaneous transluminal coronary angioplasty and intra coronary stents
  1. Tez No: 336758
  2. Yazar: TUĞBA YILDIZ ASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma PTCA ve intra koroner stent uygulanan bireylere verilen eğitimin, tele-hemşirelik hizmeti ile yapılan danışmanlık ve izlemin işleme bağlı komplikasyon yönetimine etkisini belirlemek amacıyla deneysel nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Mart 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Anjiyografi ünitesinde PTCA ve intra koroner stent uygulanan 120 (60 çalışma, 60 kontrol) hasta birey oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu ve Komplikasyon İzlem Formu ile elde edilmiştir. Hemşire tarafından klinikte kişisel bilgi formu doldurulduktan ve hastaya komplikasyon gelişiminin önlenmesine yönelik eğitim verildikten sonra evde 5 telefon görüşmesi ile komplikasyon izlemi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15 paket programında frekans dağılımı, aritmetik ortalama, ki kare testi, t testi ve Mann-Withney-U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, komplikasyonlardan hematom ve enfeksiyon çalışma grubunda daha az oranda ve kısa sürede izlenirken kontrol grubunda daha uzun sürede ve daha yüksek oranda izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effect of giving education, consultance wi thtele-nursing service and monitoring on procedure-related complication management in the individuals who undergone percutaneous transluminal coronary angioplasty and intracoronary stents. The sample of the study consisted of 120 (60 test, 60 control) patients WHO undergone PTCA and intracoronary stent in Angiography Unit in Sivas Numune Hospital between March 2011-April 2012. The research data were obtained with a Personal Information Form and Complications Follow-up Form. The Complication was monitored with 5 follow-up phone calls after personal information form was filled out and education to prevent the development of complications were given to the patients by a nurse in the clinic. The data obtained from this study were evaluated with test SPSS 15 program and the frequency distribution, arithmetic mean, chi-square test, t test and Mann-Withney-U were used. According to the findings of the study, the rate of complications such as hematoma, and infection were lower and is observed in the short period in the test group than the control group.