Eklemsili ve hellp sendromlu hastalarda FGFR4 geninde Gly388Arg polimorfizminin araştırılması
Study of Gly388Arg polymorphism in FGFR4 gene in patients with eclampsia and hellp syndrome
- Tez No: 336760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda FGFR4 (Fibroblast büyüme faktör reseptör 4) geni Gly388Arg polimorfizminin eklampsi ve HELLP sendromu gelişiminde bir risk oluşturup oluşturmadığı amaçlanmıştır. Çalışmada eklampsi ve HELLP sendromu tanısı konulmuş 80 hasta kadın ile 163 sağlıklı kadın incelenmiştir.FGFR4 geni Gly388Arg polimorfizminin genotiplendirilmesi, izole edilen DNA'lar kullanılarak PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction ve Restriction Fragment Length Polymorphism ) yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir.X2 testi kullanarak yapılan istatiksel analizde Gly388Arg polimorfizmi dağılımı eklampsi ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmuştur (x2: 16.634, p
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluated the risk of Gly388Arg polymorphism in FGFR4 (Fibroblast Growth Factor receptor 4) gene fort he pathogenesis of eclampsia and HELLP syndrome . We included 80 women with eclampsia and HELLP syndrome and 163 healthy women.Genotyping of Gly388Arg polymorphism in FGFR4 gene are done using isolated DNAs with PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction and Restiction Fragment Length Polymorphism) methods.In statisical analysis using x2 test disturibution of Gly388Arg polymorphism in eclampsia group statistically significant difference.