Otojen kemik grefti uygulamasından sonra yüksek frekanslı oksidatif jeneratörün iyileşme üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological evaluation of healing in high frequency oxidative generator application after autogenous bone grafting procedures
  1. Tez No: 336804
  2. Yazar: OSMAN ERTUĞ ERÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ GÜMRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, otojen kemik greft uygulamasını takiben 7 gün boyunca yapılan topikal tek doz ozon tedavisinin kemik iyileşmesine olan etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. 60 adet Wistar-albino sıçan, üç deney ve bir kontrol grubu olmak üzere toplam 4 gruba ayrılmıştır. Topikal ozon uygulaması için Ozonix® (Biozonix- Münih, Almanya) cihazı kullanılmış, 0.002-13 ppm konsantrasyon aralığını kapsayan 3. yoğunluk derecesinde bir dakika boyunca olacak şekilde uygulanmıştır. Denek hayvanların sağ ve sol femurlarında kemik defektleri hazırlanmıştır. I. grupta sadece defekt oluşturulmuş, II. grupta oluşturulan defekte defekte diğer femurdan alınan kemik grefti uygulanmıştır. III. grupta oluşturulan defekte ozon uygulaması yapılmış, IV. grupta ise defekte otojen kemik grefti ile beraber ozon uygulanmıştır. 4, 7 ve 14. günlerde sakrifikasyon gerçekleştirilmiştir. Histopatolojik inceleme sonucunda, otojen kemik ile beraber ozon tedavisi yapılan grupta yeni kemik oluşumunda ve ozon uygulanan gruplarda damar sayısı ortalamasında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to histopathologically evaluate the effect of single dose topical ozone application for seven days on bone healing following autogenous bone grafting procedures. 60 Wistar-albino rats were used in the study and divided into three study groups and a control group. Ozonix® (Biozonix- Munich, Germany) was used for topical ozone application in its third degree density within 0.002-13 ppm concentration range for one minute. Bone defects were prepared in both right and left femurs of the animals. Group I consisted of empty bone defects while group II had bone defects filled with autogenous bone graft harvested from the other defect. In group III, ozone was applied to empty defects and in group IV, ozone was applied to bone defects filled with autogenous bone graft. The sacrification was performed on 4, 7 and 14. days. Histopathological evaluation demonstrated increase in new bone formation within the defects treated both with autogenous bone and ozone, and in vascularization within defects treated with ozone.