İlköğretim ikinci basamak öğrencilerinin uyku düzeninin iyileştirilmesinde modele temellendirilmiş hemşirelik eğitiminin etkisi
The Effect of Model-based Training by Nurses on the Promotion of Sleep Pattern Among the Students in the Second Level of Primary Schools
  1. Tez No: 336805
  2. Yazar: AYSEL TOPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Okul çağındaki çocukların sağlığını geliştirme girişimleri arasında uyku düzeni önemli yer tutmaktadır. Araştırma ilköğretim okullarının ikinci basamağında öğrenim gören çocukların uyku düzeninin iyileştirilmesinde Sağlığı Geliştirme Modeline temellendirilen hemşirelik girişimlerinin uyku düzeni davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2011-2012 eğitim öğretim yılında Zonguldak il merkezinde, ilköğretim okullarında öğrenim gören (N=5287) öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem grubu öğrenci sayısı evrenin bilindiği, sıklığın bilinmediği durumlarda kullanılan formül doğrultusunda 358 olarak belirlenmiştir. Araştırma ön test, son test, kontrol gruplu deneysel uygulanmış ve uyku düzeni ölçeği uygulanan örneklem grubundan puanı en az olan %25?i oluşturan 84 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna, uyku düzeni davranışını geliştirmeye yönelik Uyku Düzeni Geliştirme Programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sleep pattern has a crucial place among the health promotion interventions for the school age children. This study was planned to evaluate the effect of Health Promotion Model based nursing interventions on the behaviour of sleep pattern in the promotion of sleep patterns of children who were educated in the second level of primary schools. The universe of the study included the students who were educated in the second level of primary schools in the city center of Zonguldak during 2011-2012 academic year (N=5287). The number of students in the sample group was determined as 358, in accordance with the formula which is used in the situations where the universe is known, however the frequency is unknown. Study was performed as pre test, post test and experimental with control group, and it was carried out with 84 students who had the lowest scores and constituted 25% of the sample group on which sleep pattern scale was performed. Experimental group was performed Sleep Pattern Promotion Program that was intended for the promotion of sleep pattern behaviour.