Karar verme davranışında Somatik İşaret Hipotezi'nin önemine dair gelişimsel bir çalışma
A developmental study concerning the importance of Somatic Marker Hypothesis on decision making
- Tez No: 336825
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜRVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
- Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Damasio ve Bechara'nın Somatik İşaret Hipotezi'ne göre karar verme davranışı, emosyonlarla ilişkili bir takım sinyallerle yönetilmektedir. Iowa Kumar Testi (IKT) belirsiz durumlarda karar verme davranışını ölçen nöropsikolojik bir testtir. IKT sırasında, denek seçim yaptıktan hemen sonra deri iletkenlik yanıtı (DİY) görülmektedir. Ödül ve cezadan hemen sonra gelen DİY'lere sırasıyla öDİY ve cDİY adı verilir. Test sırasında, seçim yapmadan hemen önce bir başka DİY görülmektedir ve buna beklenti DİY adı verilir. Bu yeni DİY, deneğin seçiminin bilinçli farkındalığından bağımsızdır ve somatik işaret olarak yorumlanmaktadır. Somatik işaretlerin ve buna bağlı bDİY?nin, çocukluk ve adolesan dönemdeki yaşantılarla elde edildiği düşünülmektedir. Bu çalışmada, Somatik İşaret Hipotezi?nin gelişimsel olarak ortaya çıkmasını incelemek amacıyla, herhangi bir nörolojik ve psikiyatrik hastalığı bulunmayan, 12-20 yaş arasında, 216 katılımcıya IKT uygulanmış ve eşzamanlı olarak DİY kayıtları alınmıştır. Riskli durumlardaki karar verme davranışındaki bozukluğun, ahlaki gelişim ile ilişkisini belirlemek amacıyla, IKT?den en düşük ve en yüksek puan alan 20 katılımcıya Değerlerin Belirlenmesi Testi (DBT) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Somatic Marker Hypothesis, decision making behavior is guided by a variety of emotional signals. Iowa Gambling Test (IGT), is a neuropsychological test that assesses decision making in ambiguous situations. Skin conductance response (SCR), an electrophysiological measure of emotional processing can be combined with IGT, in order to record emotional responses of the subject associated with her decisions during the IGT. These SCRs are seen after reward and punishment and are respectively called rSCR and pSCR. Absent initially, a third SCR is started to be recorded just before the risky choices as the test progresses. This new SCR is shown to be independent of the conscious awareness of the impending risky choice and is called the anticipatory SCR (aSCR). aSCR is interpreted as a somatic marker. Subjects consisted of an adolescent population of 216 subjects, 12-20 years of age and without a neurological or psychiatric disorder. Subjects were given IGT and their SCRs were recorded throughout the test simultaneously. If our hypothesis was correct then aSCR's would be absent in the younger age groups only to appear in the older age groups and that would in turn be reflected in their improved IGT scores. Defining Issues Test (DIT), a test that was developed to assess the transition of moral development from adolescence to adulthood, was given to 10 maximum and 10 minimum scorer participants on IGT in order to see if there was a positive correlation between improved moral judgement and less risky decision making.