Gebelikte gestasyonel diyabetus mellitus gelişen gebelerin postpartum süreçte diyabet taramasına gitmelerini etkileyen faktörler
Factors affecting attendance at postpartum diabetes screening in women with gestastional diabetes.
- Tez No: 336834
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gestasyonel diyabet (GD) tanısı konulan kadınların %50?den daha fazlasına 5 yıl içerisinde Tip 2 diyabetes mellitus (Tip2 DM) tanısı konulmaktadır. Kadınların postpartum diyabet taramasına gitme oranı sadece %48-56?dır. Bu çalışma postpartum diyabet taramasına gitmeyi kolaylaştırıcı ve engellleyici faktörleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı?na Ocak 2008- Ocak 2012 tarihleri arasında gestasyonel diyabet tedavisi gören kadınlar oluşturmaktadır. Gestasyonel diyabeti olan 111 kadın örneklem kapsamına alınmıştır. Çalışmada veriler anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Anket formunda; demografik ve obstetrik özellikler, gestasyonel diyabet, postpartum tarama, taramaya gitmeyi engelleyici faktörler ve taramaya gitmeyi kolaylaştırıcı faktörlere ilişkin sorular yer almaktadır. Kadınlarla karşılıklı görüşme yöntemi ile telefonla görüşülmüştür. İstatistlik analizde Mann-Whitney U test, Chi-Square test, and Wilcoxon test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Up to 50% of women diagnosed with gestational diabetes (GD) during pregnancy will be diagnosed with Type 2 diabetes mellitus within 5 years. The attendance rates only 48 -56% of women postpartum diabetes screening. This study aimed to examine the barriers and facilitators to attendance at postpartum diabetes screening. The study sample consisted of women who diagnosed with GD at Istanbul University, Department of Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2008 to January 2012. The 111 women with GD were included in the sample. The data were obtained using the survey form. In form of survey, demographic and obstetric characteristics, gestational diabetes, postpartum screening, about barriers to attending screening and about facilitators to attending screening included questions regarding facilitating factors. We communicated with women person to person by telephone. Instatistical analysis, Chi-Square test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used.