Okadaik asit ile oluşturulan Tau hiperfosforilasyonunun kortikal nöronlardaki Pin1 ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması.
The effect of okadaic acid induced Tau hyperphosphorylation on Pin1 expression in primary cortical neurons
- Tez No: 336835
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Nöroloji, Biology, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alzheimer Hastalığı?nın patolojisinde, hücre dışında nöritik plaklar ve hücre içerisinde nörofibril yumaklar önemli rol oynar. Nörodejeneratif hastalıkların büyük bir çoğunluğunda anormal hiperfosforile Tau nörofibriller yumakların içerisinde bulunmaktadır. Tau hiperfosforilasyonu, protein fosfataz 2A (PP2A)?nın inhibisyonu ile gerçekleşir. Peptidil prolil cis trans izomeraz (Pin1), PP2A tarafından defosforilasyonun inhibe olduğu Tau?daki Ser/Thr bölgelerindeki fosforilasyonu düzenler. Pin1 Alzheimer hastalarının beyinlerinde fosforile Tau ile birlikte yerleşim gösterir. Bu çalışmada, Tau?nun aşırı fosforilasyonunu teşvik eden, okadaik asit (OKA) kullanılarak bir Taupati modeli uygulandı. Primer kortikal nöronlarda (PKN), OKA?nın Pin1 ekspresyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. PKN?lar 16 günlük (E16) Sprague Dawley embriyolarından elde edildi. Kültür hücrelerine 7. günde 25nM OKA uygulandı, PP2A inhibisyonu Western blot analizi ile kontrol edildi. Fosforile ve fosforile olmayan Tau, anti-Tau antikorları: Thr231, Ser262 ve Tau-1 ile tespit edildi. 4, 8 ve 24. saatlerdeki Pin1 ekspresyonu qRT-PCR yöntemi ile belirlendi. 8 saat OKA uygulaması sonrasında, Tau fosforilasyonu kontrol ve etanol grupları ile kıyaslandığında, OKA uygulanan gruplarda, Thr231, Ser262 bölgelerinde artış, defosforile Tau-1?da ise azalma gözlendi. 4. ve 8. saatlerdeki Pin1 ekspresyonunun kontrol ve etanol gruplarına göre 25nM OKA uygulanan gruplarda azaldığı, 24. saatte ise OKA uygulanan grup ile kontrol ve etanol grupları arasında anlamlı fark olmadığı bulundu. OKA ile teşvik edilmiş hiperfosforilasyonun 8.saatte en yüksek seviyeye ulaştığı fakat 24. saatte etkisinin tamamen kaybolduğu tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışmada OKA?nın Tau hiperfosforilasyonundaki etkisinin Pin1 ekspresyonu ile ilişkili olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In the pathogenesis of Alzheimer's disease (AD), extracellular neuritic plaques and neurofibrillary tangles play an important role. Aberrant hyperphosphorylated Tau is found in neurofibrillary lesions in a range of neurodegenerative disorders. Tau hyperphosphorylation attributes to downregulation of protein phosphatase2A (PP2A). Peptidyl-prolyl cis/trans isomerase (Pin1) modulates the phosphorylation of the Ser/Thr residues within Tau by inhibiting the dephosphorylation by PP2A. Pin1 is colocalized with phosphorylated Tau in AD brain. An experimental Taupathy model is created Tau phosphorylation by using okadaic acid (OKA). In this study, we aimed to generate a neurodegenerative model using OKA and to investigate the expression of Pin1 in primary cortical neuronal cells. Primary cortical neurons obtained from Sprague Dawley rat embryos (E16). Tau phosphorylation was induced in primary cortical cultured neurons by OKA. 25nM OKA was applied culture cells in 7 th day. PP2A inhibition was checked by Western blot analysis. Phosphorylated and non phosphorylated Tau were detected by the phospho-dependent anti-tau antibodies; T231, S262 and Tau-1. Pin1 mRNA expressions were determined by qRT-PCR in 4, 8 and 24 hours of treatments. After 8 hours 25nM OKA treatment, it was observed an increase in Tau phosphorylation at T231, S262 sites, and a decrease in non phosphorylated Tau-1 levels compared to control and ethanol groups. Pin1 mRNA expression significantly decreased 25nM OKA treatment at 4h and 8h compared to the control and ethanol groups whereas Pin1 expression were similar to the control and vehicle groups at 24h. OKA induced hyperphosphorylation is especially at the highest level in 8 hours, although this effect is completely eliminated in 24 hours. The effect of OKA in hyperphosphorylation may dependent on Pin1 expression.