4-halojenobenzoik asitlerin metal komplekslerinin sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of metal complexes of 4-halojenobenzoic acids
  1. Tez No: 336941
  2. Yazar: VİJDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Cu(II), Mn(II) ve Ni(II) metallerinin 4-florobenzoik asit, 4-bromobenzoik asit ve biyolojik öneme sahip olan nikotinamid ve türevleri (izonikotinamid ve dietilnikotinamid) ile altı adet yeni kompleks sentezlendi.Cu(C7H4FO2)2(C6H6N2O)2(H2O)]0.5(C6H6N2O).3(H2O)1:2:2I[Ni(C7H4FO2)2(C6H6N2O)2(H2O)2]1:2:2II[Cu(C7H4FO2)2(C7H5FO2)(C6H6N2O)2]1:2:2III[Mn(C7H4FO2)2(H2O)2]1:2IV[Mn2(C7H4BrO2)4(C6H6N2O)2(H2O)2]2:4:2V[Mn(C7H4BrO2)2(C6H6N2O)2(H2O)2]1:2:2VIX-ışını kırınımı yöntemi ile yukarıdaki komplekslerin yapıları aydınlatılmıştır.20-1000°C sıcaklık aralığında azot atmosferinde TG-DTA-DTG termik analiz metodu kullanılarak, sentezlenen komplekslerin termal özellikleri incelenmiştir.Sulu komplekslerin dayanıklılığı aşağıdaki sıraya göre değişmektedir.VI< IV< I< V
Özet (Çeviri)
In this study, the six new complexes of Cu(II), Mn(II) and Ni(II) with 4-florobenzoic acid and 4-bromobenzoic acid, and with biologically active nicotinamide and derivatives of nicotinamide (izonicotinamide and diethlynicotinamide) have been synthesized.Cu(C7H4FO2)2(C6H6N2O)2(H2O)]0.5(C6H6N2O).3(H2O)1:2:2I[Ni(C7H4FO2)2(C6H6N2O)2(H2O)2]1:2:2II[Cu(C7H4FO2)2(C7H5FO2)(C6H6N2O)2]1:2:2III[Mn(C7H4FO2)2(H2O)2]1:2IV[Mn2(C7H4BrO2)4(C6H6N2O)2(H2O)2]2:4:2V[Mn(C7H4BrO2)2(C6H6N2O)2(H2O)2]1:2:2VIThe structure of complexes are determined with X-ray diffraction method.The temperature range 20-1000°C in nitrogen atmosphere using TG-DTA-DTG thermal analysis method, the thermal properties of synthesized complexes were examined.The stability of aqueous complexes varies according to the following sequence.VI< IV< I< V