Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü (Kırşehir )'nde yaşayan Kadife balığı (Tinca tinca L., 1758)'nda ağır metal birikimi
The accumulation heavy metal of the Tench fish (Tinca tinca L., 1758) living in the Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake
  1. Tez No: 337055
  2. Yazar: ÇİĞDEM TEBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
01.03.2012-28.02.2013 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada; Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü?nün su ve sedimenti ile gölde yaşayan kadife balığının bazı dokularında ağır metal birikiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma süresince; 27 adet Kadife balığı Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü?nün değişik bölgelerinden mevsimlik periyotlarla yakalanarak incelenmiştir. Örneklerin ağır metal analizi AAS cihazı ile yapılmıştır. Bu çalışmada suda ölçülen pH değerleri 7,66 ? 10,01 arasında, sıcaklık değerleri 5,1 - 22,9 0C arasında olduğu tespit edilmiştir. Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü?nün suyunda yapılan ağır metal analizi sonucunda Cr tüm mevsimlerde analiz limitinin altında tespit edilmiştir. Cu sadece Ağustos ayında tespit edilmiştir. Suda en fazla rastlanılan metallerin Al ve Zn olduğu saptanmıştır. Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü?nün sedimentinde yapılan ağır metal analizinde; sedimentte birikimin en fazla olduğu element tüm aylarda Al olmuştur. Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölünde yaşayan kadife balığının (Tinca tinca L.,1758) doku ve organlarında yapılan ağır metal analizleri sonucunda; tüm mevsimlerde Cu ve Fe karaciğerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out between 01.03.2012 - 28.02.2013 and was aimed to investigate of the heavy metal accumulation in water and sediment of Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake and in some tissues of Tench ( Tinca tinca L., 1758) inhabiting in the lake. During the study, totally 27 tinca samples have been caught from different regions of Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake and investigated seasonally. The heavy metal analysis of samples were cariied out using AAS. The ph and the temperature values of Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake?s water have been determined between 7,66-10,01 and 5,1-22,9 0C respectively. The results of the heavy metals analysis in Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake?s water Cr was determined in no season. Cu was determined only in August. It was determined that Al ve Zn were the highest metals in water. Analysis of heavy metals in sediment of Sıdıklı Küçükboğaz dam lake Al was determined as the highest metal in all seasons. The results of analysis of heavy metals in tissues and organs of Tench ( Tinca tinca L., 1758) which lives in Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake showed Cu and Fe were determined in liver in all seasons.