Fizik öğretmen adayları ve medyada ki CERN
Physics teacher candidates and CERN in media
  1. Tez No: 337137
  2. Yazar: SEBAHAT SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GEDİZ AKDENİZ, DOÇ. DR. ZEYNEP GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, CERN?de yapılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ)Deneyleri ile ilgili yazılı basında çıkan haberlerin fizik öğretmen adayları üzerine etkisini inceleyen nitel bir araştırmadır. Araştırma için uzman görüşleri alınarak 12 soruluk ve yarı açık uçluoluşturulan CERN Deneyleri Medya Anketi (CDMA), Marmara Üniversitesi Fizik Eğitimi pedagojik formasyon öğrencilerine uygulanmıştır. Fizik öğretmen adaylarının verdikleri yanıtlar betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve verdikleri yanıtların frekans değerlerinden yararlanılarak alınan veriler görsel olarak grafiklerle sunulmuştur. Verilerin analizi sonucunda fizik öğretmen adaylarının bu deneyleri bilimsel olarak anlamalarındaki medya etkileri ayrıntılı olarak ele alınmış ve fizik öğretmen adaylarının deneyleri anlamalarında etkili olan MEDYA AĞIRLIKLI faktörler yorumlanmıştır. Bilgilenmedeki çelişkilerin nedenleri tartışılmıştır ve bu konuda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative study which investigates the effects of the news related to ?the Big Hadron Collusion experiments? performed in CERN on the candidates to become physics teacher. The CERN media survey (CMDA), which consists of 12 semi open-ended questions, was applied to the physics students who attended to the pedagogical formation program of the Marmara University by getting the comments of the experts of the subject. The answers of the candidates to become physics teacher were evaluated by the descriptive analysis method, and the collected data were graphically presented by the aid of the frequency values of their answers. After the analysis of the collected data, the media effects on the candidates to become physics teacher in their scientifically understanding these experiments were handled in detail, and the media weighted factors which are effective in their understanding the mentioned experiments were commented. The reasons of the discrepancy in informing were discussed and the proposals about this issue were given.