Fen bilgisi öğretmenliği lisans programının 21. yüzyıl becerileri kapsamında öğretmen adayları görüşlerine göre incelenmesi
Examining within the scope of 21st century skills of science education undergraduate program according to the opinions of pre-service teachers
- Tez No: 810238
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan araştırmada, fen bilimleri öğretmenliği lisans programının 21. yüzyıl becerileri kapsamında öğretmen adayı görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Karma Yöntem Araştırma Modeli Çeşitleme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu dört farklı üniversiteden uygun örnekleme yoluyla seçilen 464 fen bilgisi öğretmen adayı oluştururken; katılımcı grubunu bir devlet üniversitesinde 4. sınıfta öğrenim gören 10 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Anagün, Atalay, Kılıç̧ ve Yaşar (2016) tarafından geliştirilen“21.yüzyıl Becerileri Yeterlilik Algısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin bir kısmı yüz yüze bir kısmı Google Formlar, Zoom ve Google Meeting gibi çevrimiçi ortamlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS-26 paket programı ile Bağımsız örneklem T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA ile analiz edilirken, nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde; fen bilimleri öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algılarının her üç boyutta da yüksek olduğu, cinsiyetleri ile 21. yüzyıl özyeterlik algıları arasında anlamlı bir farkın bulunmadığı, sınıf değişkeni açısından öğrenme ve yenilenme becerileri ve yaşam kariyer becerileri arasında anlamlı bir farkın bulunmadığı, buna karşın bilgi medya ve teknoloji becerileri açısından 3. sınıf öğretmen adaylarının 1. sınıf öğretmen adaylarından daha iyi düzeyde oldukları belirlenmiştir. Öğretmen adayı görüşlerine göre 'Disiplinlerarası fen öğretimi (STEM)', 'Bilimsel muhakeme becerileri', 'Laboratuvar temelli dersler (Fizik, Kimya ve Biyoloji)', 'Fen öğretiminde okul dışı öğrenme ortamları', 'Fen öğretimi ve laboratuvar uygulamaları', 'Öğretmenlik uygulaması' ve 'Öğretim teknolojileri' dersleri 21. yüzyıl becerilerini yansıtmaktadır. Adaylara göre bu dersler deneysel, etkinlik, ödev-görev, gezi ve STEM odaklı derslerdir. Adaylar bu uygulamalarla iletişim, işbirliği, yaratıcılık, üretkenlik, sorumluluk, bilgi medya ve teknoloji becerileri gibi beceri gruplarını kazandıklarını ifade etmektedirler. Adaylara göre lisans programında görev yapan akademisyenler, yaratıcılık ve özgünlük konusunda geri bildirim veren kişi olarak 21. yüzyıl becerilerini yansıtan kişi olarak görülmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Science Education Undergraduate Program in terms of 21st-century skills according to the opinions of pre-service teachers'. In the study, the triangulation design, one of the mixed method researches, was used. The quantitative dimension of the study is the survey model, and the qualitative dimension is the case study design. The sample group of this study is 1,2,3 and 4th-grade pre-service science teachers studying at 4 different state universities, the participant group consists of 4th-grade pre-service science teachers studying at a state university. While the quantitative data of the study was collected by Anagün, Atalay, Kılıç̧, and Yaşar (2016) with the“21st-century skills perception of qualification perception scale”; The qualitative data was collected with a semi-structured interview form prepared by the researcher and containing three questions. Some of the data was collected online due to the COVID-19 Pandemic, and some of it was collected face-to-face. One-Way ANOVA and Independent Sample T-Test were used in the analysis of the quantitative data of the study. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. When the results of the study are examined; In general, pre-service teachers have a high level of self-efficacy in all three dimensions: Learning and innovations skills, life and career skills, knowledge, media, and technology skills. There is no statistically significant difference between the perceptions of self-competence and the gender variable. In terms of a class variable, there is no statistically significant difference in the sub-dimensions of learning and innovation skills, and life and career skills. However, it was determined that the 3rd-grade candidates in the sub-dimension of information, media and technology skills are better than the first-class candidates. According to the candidates, interdisciplinary science teaching (STEM)“, scientific reasoning skills”, laboratory-based courses (Physics, Chemistry, and Biology), out of school learning environment in science teaching“, science teaching and laboratory applications”and teaching application" and instructional technologies courses 21st-century reflects their skills. According to the candidates, these courses are experimental, activity and duties, travel, and STEM-oriented courses. Candidates state that they have gained communication, cooperation, creativity, productivity responsibility, information media, and technology skills through these practices. According to the candidates, the academicians who teach in the undergraduate program reflect 21st-century skills as the person who gives feedback on creativity and originality.