Pnömatik lastiklerde güvenli sürüş indikatörünün trafik kazalarında önemi
The importance of safe drive indicator for pneumatic tires in traffic accidents
- Tez No: 337160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizde özellikle son 30 yıldır sanayileşme ve üretimde meydana gelen artış, teknoloji kullanımını da beraberinde getirmiş ve otomotiv endüstrisi, büyük bir sektör olarak ülkede yerini almıştır. Bunun doğal sonucu olarak ise, motorlu taşıt sayısı yıllar itibariyle önemli oranda artmıştır ve halen de artmaya devam etmektedir. Lastikler otomobilin tüm teknik özelliklerini yere aktaran önemli parçalardır. Otomobillerin bu hareketleri sırasında yerle temasını sağlayan tek unsur lastiklerdir. Otomobilin kontrol edilebilmesinde lastiğin önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Pnömatik lastik, yol taşıtlarında taşıt ve yol arasındaki tek ara yüzü oluşturan, taşıtın ağırlığını taşıyan, prototipinin hazırlanması, denenmesi ve nihayet piyasaya sürülmesi zor, uzun ve masraflı bir süreçtir. Lastik yapısının ve malzeme özelliklerinin karmaşıklığı; lastikten beklenen özelliklerin birbirleri ile çelişkili olması nedeniyle lastik tasarım parametrelerinin belirlenmesi konusunda henüz net kurallar oluşturulmamıştır. Bu bağlamda çalışmada pnömatik lastiklerde güvenli sürüş indikatörünün trafik kazalarında önemi incelenmektedir. Çalışmanın amacı pnömatik lastiklerde güvenli sürüş indikatörünün trafik kazalarında önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in industralization and manufactoring in the last 30 years in our country has brought the use of technology with it and the automotive industry took its place as a larger sector. As a result of that, the number of motor vehicles has increased significantly over the years and it continues to increase. Tires are important parts which transfers all the technical features of the car to the ground. Cars move and stop with the respect to the laws of physics. The only components providing contact with the ground during that motion are tires. The importance of tires for the command of the car too great to be ignorable. Pneumatic tire is an important element in road vehicles which forms the mereinterface between the vehicle and the road, carries the weight of the vehicle, ensuring direction and speed control of the vehicle. The design of the, preparation of the prototype and finally the marketing properties of the tire, and the conflictignature of the features expected from a tire. In this respect, the importance of safe drive indicator for pneumatic tires in the traffic accidents is examined in this study. The aim of the study is to reveal the importance of safe drive indicator for pneumatic tires in traffic accidents.