Ankrajlı ve ankrajsız derin kazı iksa sistemlerinin sayısal yöntemler ile analizi
Numerical analysis of anchored and non-anchored deep excavation of retaining structures
  1. Tez No: 337208
  2. Yazar: GÖKÇE ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Derin kazılar günümüz şehirciliğinde mühendislik açısından önemli bir yer tutmaktadır. Yüksek katlı yapıların yerleşimini sağlayabilmek, metro tünel gibi yapıları hayata geçirebilmek için inşaat mühendisleri derin kazılar sırasında zemini denge halinde tutmak zorundadırlar. Bu çalışmada, derin kazılarda ankrajlı ve ankrajsız iksa yöntemleri incelenerek, zemin ankrajlı ve ankrajsız destekleme sistemleri önce klasik analiz yöntemleri ile projelendirilmiş ve bu amaçla bir yazılım geliştirilmiştir. Daha sonra geliştirilen yazılımla analizi yapılan zemin ankrajlı ve ankrajsız zemin sistemler sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep excavations play an important role in the modern civil engineering practices in big cities. Civil engineers have to keep the ground in balance during deep excavations to provide for the development of high storey buildings, and realize the constructions such as subways and tunnels. It is aimed within the context of this thesis to analyse the anchored and non-anchored deep excavation support systems by developing an analysis software based on classical analysis methods. Furthermore, the anchored and non-anchored deep excavation support systems which are analysed by the software developed; are analysed by using finite element methods.