Prediction of ground surface displacements and lateral movements caused by deep excavations
Derin kazılar sebebiyle oluşan yüzey oturması ve yanal hareketlerin tahmin edilmesi
- Tez No: 989814
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Derin kazı destek sistemlerinin tasarımı, geoteknik mühendisliğinin en önemli konularındandır. Son yıllarda dünyada yükselen arsa fiyatları, nüfus yoğunluğundaki artış sonuç olarak yer altı inşaatlarına olan ihtiyacı artırmıştır. Bu yer altı inşaatlarında da derin kazılar genellikle aç-kapa (Cut and Cover, C&C), ankrajlı/ankrajsız iksa veya diyafram duvar yöntemi ile açılmaktadır. Son günlerde ülkemizde derin kazı inşaatları sırasında sıklıkla göçmeler meydana gelmektedir. Özellikle kötü mühendislik hizmetleri sonucunda meydana gelen bu göçmeler yüksek maddi hasarla birlikte, çevredeki binaların yıkılmasına, yolların çökmesine, kimi zaman da can kayıplarına yol açmaktadır. Göçmelerin engellenebilmesi için bu derin kazıların, inşaat sırasında gerekli emniyet kurallarına uyulmasının yanı sıra, öncesinde de gerçeğe en yakın şekilde modellenmesi büyük önem taşımaktadır. Modellemede ve analizde kullanılan birçok yaklaşım ve ampirik formüller literatürde bulunmaktadır. Günümüzde bilgisayarın gelişmesiyle nümerik analiz modelleme daha geniş ve hızlı olarak yapılmaktadır. Derin kazıların sayısal analizinde çeşitli zemin parametreleri kullanılmaktadır. Bu nedenle zeminlerin saha davranışlarının daha yakın tahmin edilmesi için gerçekçi zemin parametre değerlerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında vaka çalışması incelenecektir. Derin kazı destek sisteminde, arazide çeşitli yöntemler kullanılarak ölçülen yatay duvar deplasmanı ve yüzey oturma değerlerinin nümerik analizler sonucunda bulunacak deplasman değerleri ile karşılaştırılarak gerçek bir vakanın çözümlenmesi ve doğrulanması gerçekleştirilecektir. Dünyada genel geçer olan Plaxis-2D programı ile gerçek bir uygulama üzerinde modelleme ve analiz çalışması yapılacaktır. Aynı model için farklı zemin parametreleri için saha ölçümleri ve literatür ile karşılaştırılacaktır. Çalışma sonunda, saha koşullarına göre hangi değer/değerlerinin değişmesinin daha uygun ve saha sonuçları ve literatürle farklarının nedenleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The design of deep excavation support systems are the most important issues in geotechnical engineering. In recent years, requirements of the underground structures are increasing because land prices and population density are increasing in Turkey as well as all in the world. Underground structures are made with deep excavation systems. Deep excavations can be opened with different methods such as cut and cover (C&C), supported/unsupported pile system or diaphragm wall. In the last decades, collapses are occurring frequently during deep excavation constructions. As a result of these collapses, high material damage and damage to surrounding buildings or roads may happen. Moreover, it causes loss of human life. The most important part of preventing collapses is to set up a real life model and apply the excavation safety precautions. There are many approaches, empirical formulas and failure models in the literature. Nowadays, numerical analysis modelling is more reasonable, practical and faster with the development of computers. Realistic soil parameters should be used to reflect the real field into the model. In this study, a real case was examined. A deep excavation support system's lateral and vertical displacement values were compared with field and model values. The model was set up by using Plaxis-2D program which is a finite element program. Plaxis is a frequently used program around the world. At the end of the study, it is determined which parameter value(s) should be changed to find realistic lateral wall displacement and vertical ground movement values.