Astımda komorbid hastalıkların; astım kontrolü ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of comorbid disease with asthma control and quality of life
  1. Tez No: 337245
  2. Yazar: ASADULLAH HAİATULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Astım kontrolü ve yaşam kalitesi son yıllarda özellikle kontrole dayalı tedavi yaklaşımının benimsenmesiyle daha da önem kazanmıştır. Astımlı hastaların, hastalığının kontrol altında olup olmadığı, hayat kalitesini ne ölçüde bozduğu AKT ve AQLQ gibi ankete dayalı formlarla ölçülebilmekte. Astım hastalarında Alerjik rinit ve Reflü gibi komorbid hastalıkların hastaların yaşam kalitesi ve astım kontrolü üzerine etkisi olduğuna dair çalışmalar mevcut. Çalışmamızda, reflü, allerjik rinit, uyku bozukluğu gibi komorbid durumların astım kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya astım tanılı 16 erkek (%32) ve 34 kadın (%68) olmak üzere toplam 50 hasta dahil edildi. Başvuru sırasında spirometrik inceleme, AKT, AQLQ, ARSİ, RSİ ve PUKİ anketleri doktor gözetiminde dolduruldu. Ayrıca bu olguların komormid hastalık ve sigara alışkanlığı, boy-kilo oranları kaydedildi. Özellikle AKT ve AQLQ yaşam kalitesi testlerinin RSİ, ARSİ ve PUKİ ile etkilenimleri araştırıldı.AKT açısından incelendiğinde AKT ile RSİ arasında negatif korelasyon saptandı (r = - 0,314; p=0,026).
Özet (Çeviri)
In recent years, asthma control and quality of life became more important to the adoption of control-based approach to asthma treatment. In asthmatic patients, whether the disease under control, impairment of quality of life that can be measured by AKT and AQLQ. Some studies, about the effects of comorbidites such as allergic rhinitis, gastroesoghageal reflux on asthma control and quality of life, are present. In our study; we aimed to investigate the effect of comorbid conditions such as reflux, allergic rhinitis, sleep disorder with asthma control and quality of lifeTotal of 50 patients diagnosed with asthma, 16 men (32%) and 34 women (68%), were included in the study. During application, spirometric parameters, ACT, AQLQ, ARSI and PSQI questionnaires were filled under the supervision of a doctor. In addition, comorbid condition, smoking habits, height-weight ratios of cases were recorded.