Hipertansif hastalarda ameliyat sabahı antihipertansif ilaç kullanımının anestezi indüksiyonunda ve peroperatuar hemodinamik etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of antihypertensive drug usage on the morning of surgery in hypertensive patients
- Tez No: 337246
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hipertansiyon önlenebilir ölüm nedenleri arasında bir numaralı risk faktörüdür. Bütün cerrahi vakalarının %10-12'sinde yüksek kan basıncı vardır veya antihipertansif tedavi altındadırlar. Yüksek kan basıncı anjina ve miyokard infarktüsü gibi kardiyak komplikasyon riskini arttırmaktadır. Hipertansif hastalarda bu komplikasyonların görülme sıklığı normal kan basıncı olan kişilerden iki kat fazladır. Tedavi edilmemiş kişilerde konjestif kalp yetersizliği, serebrovasküler hastalık, ateroskleroz daha sık gelişir.Biz çalışmamızda hipertansif hastalarda ameliyat sabahı alınan antihipertansif ilaçların anestezi indüksiyonu ve peroperatuar hemodinami üzerine nasıl etkileri olduğunu araştırdık. Hipertansif hastaların ilaçlarını operasyon sabahı aldığı ve almadığı iki grup ile klinikte uygulanan anestezi protokollerinin etkilerini değerlendirmek amacıyla normotansif hastalardan bir kontrol grubu oluşturuldu. Hastalarda derlenme odasında sistolik arter basıncı, diyatolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen satürasyonu ile ölçümlere başlandı. Ölçümler entübasyon sonrası 3. dakika, 5. dakika ve 5. dakika sonrasında her 5 dakikada bir yapıldı, 60. dakikaya kadar devam edildi. Bu süreçte hastalara verilen anestezik ajanlarla ilgili bazı veriler kaydedildi. Toplam remifentanil dozu, remifentanil ve desflorane dozlarındaki değişim gereksinimi sayısı kaydedildi. Yeterli sayılara ulaşan antihipertansif ajanlardan operasyon sabahı antihipertansif ilaç alımını daha yakından değerlendirmek amacıyla hasta grupları oluşturuldu. Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, ACE inhibitörleri, Anjiyotensin reseptör blokerleri ile dört grup oluşturuldu.Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirecek olursak; operasyon sabahı ilaç almayan grubun diyastolik arter basınçları ilaç alan olgulardan, operasyonun 55. dakikasında anlamlı düzeyde yüksek olarak saptanmıştır. Antihipertansif ilaç grupları ile ilgili çalışma sonuçlarında da gruplarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Anhipertansif tedavi olarak Beta Bloker ilaç alan hastaların 35. , 40. , 45. , 50. ve 55. dakika ortalama arter basınç ölçümleri; ilaç alan grupta, almayan olgulara göre anlamlı düzeyde düşük olarak saptanmıştır. Ortalama arter basıncı ölçümleri Kalsiyum Kanal Blokeri alan hasta grubunda almayan olgulara göre operasyonun 45. , 50. , 55. ve 60 .dakika'larında anlamlı düzeyde düşük olarak saptanmıştır. ACE İnhibitörlerinin operasyon sabahı alan olguların remifentanil dozu değişim sayısı, almayan olgulardan anlamlı düzeyde yüksek olarak saptanmıştır. Ortalama arter basıncı ölçümleri operasyonun 60.dk'sında, operasyon sabahı antihipertansif tedavide ACE inhibitörü alan grupta, almayan olgulara göre anlamlı düzeyde düşük olarak saptanmıştır. Operasyonun 3. , 5. , 10. ve 60. dakika'sında alınan kalp atım hızı ölçümleri ACE inhibitörlerini operasyon sabahı alan grupta, almayan gruba göre anlamlı düzeyde düşük olarak saptanmıştır.Yaptığımız çalışmamızın sonucunda; operasyon sabahı antihipertansif ilaç kullanımının operasyon süresince hemodinamik seyirde anlamlı farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Operasyon sabahı antihipertansif ilaç kullanımı operasyon boyunca toplamda daha fazla anestezik ajan gereksinimi oluşturmamaktadır. Hemodinamiyi stabil tutmak adına anestezik ajanların doz değişim sayısında daha sık değişim gerekmemektedir. Operasyon sabahı kullanılan bazı antihipertansif ajanlar operasyon sırasında hemodinamik seyirde farklılıklar yaratabilir. Operasyon sabahı beta bloker kullanımı idame süresince daha düşük ortalama arter basınçlarına neden olmaktadır. Operasyon sabahı ACE inhibitörü kullanımı anestezik ilaç konsantrasyonlarında daha sık değişiklik ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun nedeni hemodinamiyi stabil tutma gayretidir. Antihipertansif ilaçların operasyon sabahı kullanımı ile daha kesin yorum yapabilmek için, aynı gruptan ilaç alan daha yüksek sayıda olgu ile çalışmalar yapılması daha iyi sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is the leading risk factor among the causes of preventable death. In consideration of all surgery cases, there is high blood pressure or this cases are under antihypertensive treatment with %12-10 percentage. High blood pressure increases the risk of cardiac complications such as angina and myocardial infarction. The incidence of these complications in hypertensive cases is twice that in patients with normal blood pressure. Cases with untreated congestive heart failure, cerebrovascular disease, atherosclerosis develops more frequently.We studied, hypertensive patients who received antihypertensive drugs in the morning of surgery and effects of antihypertensive drugs on the induction of anesthesia, peroperative hemodynamics was investigated. We formed two groups with the hypertensive cases. One of the groups received antihypertensive drugs in the morning of surgery and the other group didn?t receive antihypertensive drugs. In order to assess the effects of anesthesia protocols, a control group was consisted of normotensive patients. In the recovery room, systolic arterial pressure, mean arterial pressure, diastolic arterial pressure, heart rate and peripheral oxygen saturation measurements started. Measurement was performed 3 minutes and 5 minutes after intubation. After 5 minutes, measurements was performed every 5 minutes until 60 minutes after intubation. In this process, data were recorded for the anesthesic agents given to patients. Total dose of remifentanil, number of changes in remifentanil doses and desflorane doses were required. The patient groups were formed to evaluate the antihypertensive drug intake more closely for the antihypertensive agents that reaching sufficient case numbers in the study. Four groups were formed with Beta blockers, calcium channel blockers, ACE inhibitors, angiotensin receptor blockers.If we evaluate the results of our study; in the group including the cases who are not receiving antihypertensive medications on the morning of surgery had more higher diastolic pressure values at the 55th minutes of the surgery, in comparison with the group of the cases who are receiving their antihypertensive medications. For the antihypertensive drug groups there were significant differences in the results of the study. The mean arterial blood pressure measurements of the patients receiving beta blockers in the treatment were significantly lower for 35th, 40th, 45th, 50th and 55th minutes than the group of patients not taking beta blockers on the morning of surgery. Mean arterial blood pressure values of the patients who did receive calcium channel blockers on the morning surgery were lower at the 45th, 50th, 55th, 60th minutes after intubation than the patients who were not received calcium channel blocker treatment. In the hypertensive patients who received ACE inhibitor treatment on the morning of surgery the changes in remifentanil were higher than who did not . In the group receiving ACE inhibitor treatment on the morning of the surgery, mean arterial blood pressure values were found significantly higher in 60th minute after intubation than the group not receiving ACE inhibitors. In the group receiving ACE inhibitor treatment on the surgery morning, significantly lower heart rate values were found at the 3, 5, 10 and 60 minutes after intubation, than the group not receiving ACE inhibitors.As a result of our study; we observed that the use of antihypertensive medication on the morning of the surgery don?t cause significant differences in hemodynamics during the operation. The use of antihypertensive medication on the morning of surgery don?t constitute a total more anesthetic agent requirement during the operation. The use of antihypertensive medication on the morning of the operation don?t cause frequent replacements in anesthetic agents doses to maintain stable hemodynamics. If we mention about usage of certain antihypertensive agents on the morning of the operation, some agents may cause variations in hemodynamics during the operation. The use of beta blockers on the morning of the surgery leads to lower mean arterial pressure during the maintenance of general anesthesia. The use of ACE inhibitors raises the need for more frequent changes in the dose of anesthetic agents. This is because of the effort to keep stable hemodynamics. Large number of the cases taking same antihypertensive medication may lead to better results to be able to comment more precisely for the use of antihypertensive drugs on the morning of surgery.