Kulak burun boğaz hastalarında nazal septum deformitelerinin prevalansı
Prevalence of nasal septal deformeties in ear, nose and throat patients
- Tez No: 337247
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Kulak Burun ve Boğaz, General Surgery, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 400 hasta ( 200'ü erkek, 200' ü kadındı ) muayeneye alındı .Bu hastalar rastgele muayeneye alınmışlardı ve daha sonra burnundan herhangi bir operasyon (septoplasti, FESS vb. ) geçirmeyen ve yoğun nazal polipozisi veya nazal septum perforasyonuna sahip olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi.Hastaların 5'i yoğun nazal polipozis, 56'sı ise daha önceden uygulanan nazal cerrahi ( fonksiyonal endoskopik sinüs cerrahisi veya septoplasti..vb. ) öyküleri mevcut, ikisindeyse septum perforasyonu tespit edildi ve bunlar çalışmaya dahil edilmemiştiler .Bu araştırma septal deformitelerin prevalansı ,yönü ,ve cinsiyetle ilişkisi kaba bir tarama olarak planlandı .Muayene edilen 337 hastaların 42' isinde ( ?12.4 ) düz septum tespit edildi. Bunların 27'isi (? 18.24 ) bayan ve 15'ide ( ?7.9 ) erkek olduğu tespit edildi .Bu çalışmada septal deformitenin genel insidansı kulak burun boğaz hastalarında % 87.6'ı olarak tespit edilmişti (çalışmaya dahil edilen 337 hastadan 295'inde septal deformite tespit edildi ); bu 295 ( Septal deformiteli ) hastanın 174'u erkektir ( %46.03 ) ve 121'ide kadındır ( %40.86 ) .Ayrıca septal deformitenin tarafına göre insidansına baktığımızda ; 295 nazal septal deformitesi olan hastada sol taraf deformitelerinin (164 hastada saptandı ) ve sağ taraf deformitelerinin (131 hastada saptandı );(Sırasıyla sola deformiteler %55.6 ve sağa deformitelerde %44.4 ) olarak tespit edildi .Sonuç olarak çalışmamız Türkiye'de kulak burun boğaz hastalarının küçük bir nüfusu üzerinden yapılmasına rağmen türk insanının septum deviasyonu sıklığı hakkında bir fikir verebilir. Ancak, ülke genelinde nüfus daha büyük olduğu için daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
During the period from April 2011 to May 2011.400 patients ( 200 male and 200 female) were selected randomly from our outpatient department suffering from various otolaryngeal complaints . they have been subjected to routine nasal examination, And we outruled those who have previous nasal operations or severe nasal polyposis or septal perforations (63 patients).We have searched the prevalence, the side of septal deviation and the male: female ratio.The rate of straight septum was 12.4 % (18.24% in female and 7.9% in male).The incidence of septal deviation in our study was 87.6%.(46.06% male and 40.86% female).Besides, the deviation side incidence was 55.6% to the left and 44.4% to the right.