Kız olarak yetiştirilen cinsiyet gelişimi bozukluğu olgularında psikoseksüel değerlendirme
Physchosexual evaluation of cases with disorders of sex development and reared as females
- Tez No: 337255
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada kız yetiştirilen cinsiyet gelişimi bozukluğu olgularının psikoseksüel değerlendirilmeleri amaçlanmıştır.Gereç Yöntemler: Çalışma grubu olarak Nisan 1970 ile Nisan 2010 tarihleri arasında cinsiyet gelişimi bozukluğu tanısı ile izlenen, kız yetiştirilen, 16 yaş ve üzeri olgular alındı. Hastalık bilgileri olguların dosyalarından alındı. Kontrol olgular, hastaların benzer yaş ve sosyal durumlarına göre sağlıklı kızlardan seçildi. Tüm olgulara ?Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri? (MMPI) uygulandı, özellikle erkeklik-kadınlık (M-F) alt ölçeğine göre olgular değerlendirildi. Değerlendirilmeye alınan 33 hastanın 22'si XX, 11'i XY kromozomu taşımaktaydı. Kontrol olgu sayısı 50 idi.Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 22,53 ± 5,11 yıl idi. Hastaların 21'i (%63) KAH, 7'si (%21) ADS, 3'ü (%9) 5 alfa redüktaz eksiklği, 1'i (%3) ovotestiküler cinsiyet gelişim bozukluğu, 1'i (%3) plasental aromataz eksikliği idi. Cinsel kimlikte tam gelişmeme, cinsel kimlik olarak arada kalma bulgularının oranında hasta ve kontrol arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Erkek cinsiyet kimliğine uygun davranma, erkek kimliğine özenme veya kadın kimliği benimsememe bulgularının oranı hasta grupta daha fazla bulundu. Kadın rolüne uygun davranma, kadın kimliğini benimseme veya kadın kimliği ile uyumlu olma bulgularının oranı kontrol olgularda daha fazla bulundu. 46 XX CGB hastaları ile 46 XY CGB hastalarının cinsiyet bulguları açısından, aralarında anlamlı farklılık yoktu.Sonuç: Kız yetiştirilen, 16 yaş ve üzeri CGB olgularında seçilen cinsiyet yönünde yetiştirmeye rağmen cinsel kimlikte sapma ve cinsiyete özgü davranışlarda sapma görülebilmektedir. Kromozomal ve hormonal faktörler gibi biyolojik faktörler farklı olduğunda bile aynı cinsiyet yönünde yetiştirilen CGB hastalarının cinsiyet bulguları, birbirine benzeyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim is the psychosexual evaluation of cases with disorders of sex development and reared as females.Material and methods: Cases with disorder of sex development and reared as females between April 1970 and April 2010 are taken as study group. Cases were 16 years old or older.Fifty healthy girls with similar age and social status were chosen as control group.Twenty-two of all 33 patients had chromosome XX and remaining 11 patients had XY. `Minnesota multiphasic personality inventory? was performed to all subjects. Subjcets were evaluated especially with male-female subscale.Results: Mean age of patients was 22.53±5.11 years. Twenty-one of patients (63%) were CAH, 7 (21%) were ADS, 3 (9%) were 5-alpha reductase deficiency, 1(3%) was ovotesticular DSD and 1 (3%) was placental aromatase deficiency. Ratio of immaturity of sexual identity or being of both sexes were statistically insignificant between patient and control groups.Male gender role, emulation to male identity and maladoption to female sex identity were more frequent in patient group. Female gender role, adoption to female identity and being appropriate to female identity were more frequent in control group. There was no statistically significance in gender-based findings between patients with 46 XX DSD and 46 XY DSD.Conclusion: Although reared as female proper sex assignment, gender dysphoria and gender role deviation may be seen. In spite of being different biological factors such as chromosomal and hormonal factors, gender findings of DSD patients may be resembled to each others if they are rearing as same gender.