İntrakraniyal vasküler malformasyonlarda multimodal imaj füzyonunun klinik karara etkisi
Impact of multi-modal image fusion on clinical desicions in intracranial vascular malformations
- Tez No: 337264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İntrakraniyal vasküler malformasyonlar başlica arteriovenöz malformasyonlar (AVM), dural arteriovenöz fistüller (DAVF), kavernomlar, kapiller telanjiektaziler ve venöz anjiomlardan oluşmaktadır.Günümüzde intrakraniyal vasküler malformasyonların tanısında ve tedavi planlanmasında pekçok teknik uygulanmaktadır. Bunların en önemlileri MRG, DSA ve 3DRA'dır.Multimodalite imaj füzyon, yeni gelişen bir tekniktir ve iki veya daha fazla farkli tip veriyi, herbirini ayri ayri kullanarak elde edilecek bilgiden daha fazlasini sağlamak için üst üste yerleştirmek anlamına gelmektedir. Bu da farklı tip görüntüleme modalitelerini birleştirme olanağinı sağlar.İntrakraniyal vasküler malformasyonlarda, 3 boyutlu rotasyonel anjiyografi (3DRA) ve multiplanar rekonstrüksiyonlu (MPR) MR görüntülemenin imaj füzyonu, vasküler kompleksin ileri düzey görüntüleri ile komşuluğundaki beyin parankiminin detayli görüntülerinin birleştirilmesidir.Biz çalışmamızda 3DRA-MRG füzyon tekniğini, intrakraniyal vasküler malformasyona sahip 18- 61 yaş aralığında, 11 erkek ve 11 kadından oluşan 22 hastaya uyguladık. Bu hastaların MRG, DSA ve 3DRA-MRG füzyon görüntülerini tek tek inceledik. Bulduğumuz sonuçlara göre; füzyon tekniği, endovasküler veya cerrahi tedavi öncesi nöronavigasyonun planlanmasına ve endovasküler işlem sırasında gerçek zamanlı nöronavigasyonuna, lezyonun anatomik yerleşimini detaylandırarak kolaylaştırdığını saptadık. Endovasküler bir tedavi sırasinda, malformasyonun bileşenleri ve komşuluğundaki parankim ile ilişkisini görmenin bir yol haritası oluşturduğunu ve bu sayede tedavi seçeneklerini işlem sırasında değerlendirilip aynı gün cerrahi ile kombine bir tedavi yapilacaksa hasta genel anestezi altinda uyandırılmadan, ameliyathaneye transfer edilmesine karar verilir. Bu kombine tedavinin yapılabildiği durumlarda özellikle AVM'li hastalarda, gecikmiş kanama riski önlenmekte ve tedavi başarısı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intracranial vascular malformations include major arteriovenous malformations (AVM), dural arteriovenous fistules (DAVF), cavernoma, capillary telangiectasia and venous angiomas.Various methods has been employed in the diagnosis and treatment planning of intracranial vascular malformations: MRG, DSA and 3DRA can be classified as the most important ones.Multimodality image fusion is a developing new technique. This technique superimpose two or more distinct data sets to provide more information than that could be obtained evaluating these data sets separately. This provides the unification of distinctive imaging models.In intracranial vascular malformations, 3 dimensional rotational angiography (3DRA) and multi-planar reconstruction (MPR) MR imaging?s image fusion are the unification of advance level images of vasculature complex and the detailed images of adjacent brain parenchyma.In our study, we performed 3DRA-MRG fusion technique on the cases of 22 patients (11 female, 11 male, 18 ? 61 age range) with intracranial vascular malformations. We studied MRG, DSA ve 3DRA-MRG fusion images of these patients. Our findings revealed that, fusion technique facilitated neuronavigation planning of endovascular or pre-surgical treatments and real-time neuronavigation during endovascular procedures by detailing the anatomical location of the lesion. During an endovascular treatment, observing the relation between the components of malformation and the neighboring parenchyma provides a road map. Thus, treatment options can be evaluated during the operation: If a combined treatment with surgical operation will be applied on the same day, patient can be transferred to operating room without awaking from general anesthesia. In patients with cerebral AVMs where endovascular and surgical combined treatment can be applied on the same day, over due bleeding risk is avoided and treatment success increases.