Kız çocuklarında rutin toraks BT çekimlerinde meme glandüler dozu ve bizmut koruyucunun etkinliği
Breast glanduler dose and effectiveness of in-plane bishmut breast shield in routine pediatric female chest CT examination
  1. Tez No: 337265
  2. Yazar: OSMAN DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ADALETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETÇalışmamızın amacı rutin toraks ÇKBT çekilen kız çocuklarında memenin maruz kaldığı radyasyon dozunu hesaplamaktır. Aynı zamanda Bizmut koruyucunun bu dozu azaltmadaki ve görüntü kalitesine etkisi araştırılmıştır.Koruyucu ile radyasyon dozunun azaltılmadaki etkisi rutin toraks ÇKBT çekilen 20 hasta üzerinde çalışılmıştır. Bütün incelemeler 128 kanallı ÇKBT cihazı(Siemens Somatom Definition AS Siemens AG, Medical Solutions ,Computed Tomography, Forcheim, Germany) ile gerçekleştirilmiştir. Korunan taraf ile korunmayan tarafı karşılaştırmak içinde sağ meme koruyucu ile kapatılırken sol taraf açık bırakılmıştır. Bu teknikle süperfisial meme dozu hesaplanmıştır. Memenin korunan ve korunmayan tarafındaki radyasyon dozları hesaplanmış ve Paired-t test kullanılarak karşılaştırılmıştır.Görüntü kalitesi olarak korunan taraf ile korunmayan taraf arasında belirgin fark bulunamamıştır. Ortalama radyasyon dozları korunan ve korunmayan taraf için sırasıyla 7,0075 mSv ve 9,0730 mSv hesaplanmıştır. Meme koruyucun memenin maruz kaldığı radyasyon dozunu %22,76 azaltabileceği görülmüştür.Memenin korunan tarafı ile korunmayan tarafının maruz kaldığı radyasyon dozları arasındaki fark oldukça anlamlı bulunmuş olup p değeri 0.001 den küçüktür. Rutin toraks ÇKBT incelemesi görüntü kalitesini bozmadan memenin maruz kaldığı radyasyon dozunu belirgin miktarda azaltmaktadır.Tiroid ve gonadlar gibi diğer radyosensitif süperfisial yerleşimli organlar da spesifik olarak koruyucular ile korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of our study was to determine the pediatric female breast radiation dose when performing routine thoracic multidetector computed tomography (MDCT). We also evaluated dose reduction and the effect on image quality of using a bismuth breast shield when performing thoracic MDCT.The dose reduction achievable by shielding the breast was studied in 20 patients who underwent routine thoracic MDCT. All examinations were performed with a 128-MDCT scanner (Siemens Somatom Definition AS Siemens AG, Medical Solutions, Computed Tomography, Forcheim, Germany). To compare the shielded/unshielded breast dose, the examination was performed with (right breast) and without (left breast) breast shielding in all patients. With this technique, the superficial breast doses were calculated. Radiation doses to the breast with and without the breast shielding were measured and compared using the Paired- t test.In the qualitative evaluation of the MDCT scans, all were considered to be of diagnostic quality. We did not see any differences in quality between the shielded and unshielded images. The mean radiation doses to the breast with the shield and to those vvithout the shield were 7,0075 mSv versus 9,0730 mSv, respectively. The breast shield enabled a %22,76 decrease in radiation dose to the breast.The difference between the dose received by the breast with and that received by the breast without bismuth shielding was significant, with a P value of less than 0.001.Bismuth in-plane shielding for routine thoracic MDCT decreased radiation dose to the breast without qualitative changes in image quality. The other radiosensitive superficial organs (eg, thyroid and gonad ) specifically must be protected with shielding.